Märsta IK spelar cupfinal på lördag på Studenternas i Uppsala mot Roslagsbro: - Vi saknar en del, bl.a. lagkapten Tonny och avstängda Edwin i backlinjen men truppen är fräsch och stark och vi kommer mönstra ett slagkraftigt lag i finalen, säger tränare Philip Alouch.
MIK har redan nått Division 3 efter kvalet på Gotland för ett par veckor sedan. Under oktober har man passat på att spela i Upplandscupen och nu är det dags för final mot Roslagsbro som avancerat till fyran. Det blir en tuff match spår tränare Philip Alouch. Det kan även skrivas historia i och med att MIK aldrig vunnit Upplandscupen. Dessutom står en plats i Svenska Cupen på spel. För två år sedan vann Rosersberg UC och fick möta Division 2-lag på Råbergsvallen.
Efter matchen kommer man att vila någon vecka från fotbollen för att därefter hålla öppna träningar för provspelare och därefter startar man upp försäsongen i januari. Men förberedelserna får vänta menar Alouch. All fokus är på matchen på den allsvenska arenan Studenternas. Avspark är 17.30 med fri entré. Man hoppas på stort följe från Märsta till Uppsala.
Handboll Efter att ha avslutat sitt cupäventyr har Skånela nu vänt blicken mot den kommande seriepremiären. Cupäventyret tog slut efter två matcher. Men laget har nu torkat sina sår och ser fram emot söndagens seriepremiär med förväntan.
Motor Under helgen som gick var det full fart och spänning på Arlanda MC när de årliga motocross-KM-tävlingarna avgjordes. Arlanda MC, en förening med långa rötter vid Arlandabanan strax norr om Märsta och Arlanda flygplats, var värd för detta pulserande evenemang som lockade allt från nybörjare till elitåkare.
Sport Vecka 37 markerar den årliga parasportveckan i hela Sverige, och Sigtuna kommun har inte varit sämre. Under tisdagen, 12 september, har kommunen firat denna viktiga vecka genom att arrangera en minnesvärd parasportdag som syftar till att främja inkludering och möjligheter inom parasporten.
golf Under perioden 12-15 september blir Arlandastad Golf återigen epicentret för en av Sveriges största internationella golfhändelser - DP World Tour Qualifying School.
kampsport I en imponerande uppvisning av skicklighet och uthållighet tog Olivia Ghazal Jansson hem segern i årets Arvika Judo Cup. Den unga judo-utövaren imponerade publiken när hon besegrade sina motståndare med självsäkerhet och beslutsamhet.
kampsport Kadett-VM i taekwondo hölls i Sarajevo mellan den 28:e och 31:a augusti. Landslaget bestod av 10 atleter i åldern 12-14 år, som hade kvalificerat sig till detta stora evenemang med över 600 deltagare från hela världen. Kim Taekwondo hade två deltagare med i landslaget.
Handboll På fredag den 1 september kommer det att vara en spännande handbollsmatch i Vikingahallen. Skånelas herrlag kommer att möta Handbollsliga-laget Hammarby IF HF i den sista gruppspelsmatchen och samtidigt gruppfinalen i grupp 4 av ATG Svenska Cupen. Matchen börjar klockan 19:00.
Fotboll I en spännande och målrik första halvlek mellan Märsta IK och Västerås IK slutade matchen oavgjort med 2-2. Mohammed Mohamed var i fokus med två tidiga mål för Västerås IK, medan Märsta IK kämpade tillbaka genom Filip Rauhala och Kevin Toure. Trots en mållös andra halvlek förblev resultatet oförändrat, och Märsta IK befäste sin placering på kvalplats inför kommande utmaningar i fotbollssäsongen.
Handboll Skånela herrar vann på bortaplan mot VästeråsIrsta i den andra omgången av ATG Svenska Cupens gruppspel. Trots att de låg under med 14-13 i halvtid lyckades de vinna med 33-27.