Märsta IK lyckades inte vinna seriefinalen. OBS! ArkivbildFoto: Märsta IK/Instagram

MIK föll i seriefinalen

Märsta IK förlorade seriefinalen mot Fanna och därmed föll man för första gången i år.

Efter sju matcher med segrar och en oavgjord var det seriefinal på Fanna IP. Både Fanna och MIK stod på 22 poäng vardera inför matchen. Målskyttet inledde Leonard Levenhagen redan i sjunde minuten. Levenhagen friställdes framför Daniel Wennberg och gjorde inget misstag. Fanna har bud på fler mål men mitt i pressen sticker MIK emellan och får in en boll i mål, dock visar det sig vara offside och det var 1-0 i paus.

Filip Rahula visas ut för MIK i samband med en straffsituation, straffen den sätter Fannas Andreas Larsson säkert. MIK går sista 20 för kvittering och det blir chanser åt båda håll, dock står sig resultatet. Därmed får MIK nöja sig med att vara tvåa för tillfället. Närmast väntar derby på nationaldagen mot Rosersbergs IK med avspark 14.00 på Midgårdsvallen.

Skånela vidare i USM efter storsegrar

Handboll Skånelas damjuniorer tog sig vidare i USM efter helgens spel i Uppsala. Laget vann samtliga fyra matcher i grupp 15, mot Uppsala, Boden, Hellton och Tallen, och säkrade därmed en direktplats till steg 3.

herrallsvenskan

Skånela körde över Enköping i premiären

Handboll Skånela rivstartade säsongen i herrallsvenskan genom att besegra Enköping med klara siffror. Redan i paus stod det 21–13 i Vikingahallen, och till slut skrevs segersiffrorna till 36–23.

division 5

Rosersbergs IK ny serieledare i division 5

Fotboll Rosersbergs IK tog en tung seger i toppmötet borta mot Almunge och kliver därmed upp som ny serieledare i division 5. Laget toppar tabellen på målskillnad tillsammans med Enköpings IS.

EXTRA

Märstasonen Jesper Östlund ny förbundskapten för Kosovo

Handboll Jesper Östlund från Märsta tar över som ny förbundskapten för Kosovos herrlandslag i handboll. Östlund, som har en bakgrund både som spelare och tränare i Skånela, är numera tränare för Hallby i den svenska högstaligan – ett uppdrag han kommer att kombinera med sitt nya ansvar för Kosovos landslag.