MIK Dam avslutade med seger borta mot DanmarkFoto: Märsta IK
MIK Dam seriesegrare
Märsta IK Dam vann på lördagen sin serie Division 5 Östra och får nu kvala om en plats i Division 4 till 2018.
Division 5S Rosersbergs IK förlorade oväntat mot Södra Trögd på söndagen och är därmed borta från toppstriden. Jonny Lyngbrant gav RIK ledningen mitt i första och det hade man även med sig ut till andra, men Södra Trögd fick in två mål i 63:e och 76:e minuten. Därmed återstår en match för laget och sannolikt blir man trea i tabellen med tanke på att tvåan Håbo har två matcher tillgodo samt en poäng mer.
Division 3 Dam Rosersberg blir fyra efter hela 0-11 borta mot Östervåla. Hade RIK istället vunnit den matchen så hade man slutat trea i serien.
Division 6 Södra Märsta IK2 blir sjua och Sigtuna IF degraderas efter att serien nu spelats klart. Sigtuna föll på lördagen med hela 7-1, därmed har man ramlat ur både femman och sexan på ett års tid.
Division 5Ö Dam Märsta IK vinner serien och kommer att få kvala om en plats i fyran mot de två andra seriesegrarna i femman. MIK avslutade med seger 4-3 borta mot Danmark3. Marceline Malombo svarade för ett hattrick efter att Linnea Wennberg inlett målskyttet. Wigör som spelar i samma serie slutar sexa, man vann sin sista match mot Roslagbro med 5-0 efter två mål av Matilda Nikamo samt ett av vardera Jessica Berglind, Karin Henriksson och Magdalena Ömür.
Fotboll Märsta IK fortsätter sin uppåtgående formkurva i Division 4. På nationaldagen tog laget en viktig trepoängare när man besegrade Börje borta med 2–0.
Fotboll Märsta IK tog en efterlängtad seger i helgens match mot Procyon i Division 4 Uppland. Slutresultatet skrevs till 3–1 efter ett dramatiskt avslut där två mål på övertid säkrade tre poäng.
golf Juniorgolfen i Sigtuna kommun visade styrka förra veckan när deltävlingen i Slaget om Stockholm spelades på Arlandastads Golfklubb. Hemmaklubbens Erik Koinberg, som representerar Arlandastad GK, gick segrande ur elitklassen efter en imponerande avslutningsrunda på 5 under par.
kampsport Kim Taekwondo avslutade tävlingssäsongen starkt med sex medaljer vid årets upplaga av Lomma Cup. Klubben ställde upp med 13 deltagare, varav tio nybörjare och tre avancerade, i vad som blev sista tävlingen före sommaruppehållet.
Fotboll Märsta IK fick se sig besegrade med 2–0 borta mot Bälinge i lördagens match. Hemmalaget tog ledningen redan i den 15:e minuten genom Hannes Andersson, som även fastställde slutresultatet med sitt andra mål i den 70:e minuten.
Fotboll Sveriges U23-landslag i fotboll gjorde ett stopp i Märsta under måndagen för ett träningspass på SATS innan avfärd från Arlanda. Träningen är en del av förberedelserna inför två kommande landskamper mot Spanien och Italien.
Handboll Idrottsinitiativet, ett ideellt nätverk, vars syfte är att verka för att skapa bättre förutsättningar för idrotten i kommunerna, gör nu ett nedslag hos Skånela IF. Satsningen vill stärka föreningsidrottens roll i samhället, med särskilt fokus på områden där barn och unga har svårare att hitta in i föreningslivet. En av de som deltar i arbetet är Dan Sundblad, tidigare rektor på Arlandagymnasiet.
Handboll Douglas Sköld stannar i Skånela IF. Klubben meddelar att man kommit överens om en kontraktsförlängning med linjespelaren, som kliver upp från utvecklingslaget till A-truppen inför kommande säsong.
Fotboll Håbo FF tog en klar seger på hemmaplan när laget besegrade Märsta IK med 3–0. Matchen avgjordes redan i den första halvleken där hemmalaget gick upp till en tvåmålsledning, båda målen signerade Lucas Madsen.
Fotboll Kommunstyrelsen väntas på måndag ta ställning till förslaget om att inleda en förstudie om att uppföra ett fotbollstält i Märsta. Syftet är att skapa bättre träningsmöjligheter under vinterhalvåret för föreningslivet, särskilt för barn- och ungdomsverksamhet.
kampsport Kim Taekwondos elitlag var i helgen i Kristianstad för att delta i den internationella världsrankingtävlingen Swedish Open G1, samtidigt som klubbens nästa generation tävlade i Dupnitsa Open i Bulgarien.
Ishockey När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.