Foto: Insändarbild/Märsta IK

MIK Dam nära serieseger

Märsta IK vann på fredagkvällen mot Lagga-Långhundra/Alsike med klara 10-2.

På ett stundtals dimmigt Midgårdsvallen vann Märsta IK med 10-2 mot Lagga-Långhundra/Alsike. MIK drabbades under matchen av skador men lät sig inte hindras för det. Marceline Malombo svarade för ett hattrick medan Emina Cemal och Linnea Wessberg satte två mål vardera, resterande målskyttar var Emelie Esatson, Amanda Alouch och Julia Charbachi. På söndag spelas den sista matchen i femman, seger där och det blir kvalspel till fyran.

division 5

Rosersbergs IK ny serieledare i division 5

Fotboll Rosersbergs IK tog en tung seger i toppmötet borta mot Almunge och kliver därmed upp som ny serieledare i division 5. Laget toppar tabellen på målskillnad tillsammans med Enköpings IS.

EXTRA

Märstasonen Jesper Östlund ny förbundskapten för Kosovo

Handboll Jesper Östlund från Märsta tar över som ny förbundskapten för Kosovos herrlandslag i handboll. Östlund, som har en bakgrund både som spelare och tränare i Skånela, är numera tränare för Hallby i den svenska högstaligan – ett uppdrag han kommer att kombinera med sitt nya ansvar för Kosovos landslag.