Glada miner efter segern mot VP på EkebyvallenFoto: Insändarbild

MIK Dam ångar på i toppen

MIK Dam ångar på i femman och vann med 4-2 på lördagen mot VP efter två mål av Linnea Wennberg.

Märsta IK har redan tagit två segrar denna helg, på lördagen besegrade man VP med 4-2 och söndagens match lämnade motståndaren WO till. Linnea Wennberg gjorde två av målen mot VP, Emelie Esatson och Ida Franzén ökade på till 4-1 i andra innan VP reducerade. Matchens kanon svarade Ida Franzén för när hon dundrade in ett skott från 40 meter upp i nättaket.

Kim Taekwondo med starka prestationer på Slovenia Open

kampsport I helgen deltog Kim Taekwondo i Slovenia Open G2 i Ljubljana med landslagsaktuella Izabella Källstrand och Nazaah Waliullah, samt Tea Karlberg som debuterade i ny viktklass. Tävlingen är G2-klassad, vilket innebär att det delas ut dubbla rankingpoäng jämfört med G1.

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.

Jesper Wahlberg kan bli Årets cyklist

Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.

damallsvenskan

Skånela tog viktig seger mot Redbergslid

Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.