Märsta IK gick vidare till kvartsfinal i Upplandscupen efter 3-2 mot Enköpings IS. Men det satt långt inne, först i förlängningen kom avgörandet.
EIS satte sina två bonusstraffar. Märsta IK kvitterade till 1-1 i 38:e minuten efter mål av Filip Rauhala. En kvart in i andra kom 2-1 för MIK genom Lukas Makdesi. EIS tog sin bonusstraff kort därpå och 2-2 stod sig matchen ut. MIK har ett stort spelövertag men lyckas bara få in två mål under ordinarie tid. Även i förlängningen var det bra tryck från MIK, men utan utdelning. Matchen såg ut att gå till straffar. I sista minuten slår Amuel Alfarhan till med ett kanonskott. Därefter blåser domaren av matchen. Ett vilt kämpande hemmalag och en storspelande målvakt var nära att slå ut MIK. Nu går man vidare till kvartsfinal mot Alsike eller Gräsö. Vinnaren av Upplandscupen får en plats i svenska cupen.
kampsport Kim Taekwondo tog flera medaljer när Svenska Cupen 3 för eliten och Champion President för nybörjare avgjordes i Jönköping i helgen. Totalt blev det två guld, ett silver och två brons för elitlaget samt ytterligare tre medaljer i nybörjarklassen.
Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.
Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.
kampsport I helgen deltog taekwondoutövarna Nazaah Waliullah, Izabella Källstrand och Tea Karlberg i världsrankingtävlingen Dracula Open i Bukarest, som har G1-status.
Ridning Caroline Darcourt från Rosersberg är en av nominerade i kategorin Årets prestation på Ryttargalan den 26 november. Galan hålls på Nalen i Stockholm och hyllar ridsportens höjdpunkter och hjältar.
Ishockey Efter att Wings tidigare i höst fått uppskov med hyresbetalningar till kommunen har flera medlemmar reagerat på höjda spelaravgifter i föreningen.
Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.