Foto: MIK/Instagram

MIK avgjorde på övertid – Klart för kvartsfinal

Märsta IK gick vidare till kvartsfinal i Upplandscupen efter 3-2 mot Enköpings IS. Men det satt långt inne, först i förlängningen kom avgörandet.

EIS satte sina två bonusstraffar. Märsta IK kvitterade till 1-1 i 38:e minuten efter mål av Filip Rauhala. En kvart in i andra kom 2-1 för MIK genom Lukas Makdesi. EIS tog sin bonusstraff kort därpå och 2-2 stod sig matchen ut. MIK har ett stort spelövertag men lyckas bara få in två mål under ordinarie tid. Även i förlängningen var det bra tryck från MIK, men utan utdelning. Matchen såg ut att gå till straffar. I sista minuten slår Amuel Alfarhan till med ett kanonskott. Därefter blåser domaren av matchen. Ett vilt kämpande hemmalag och en storspelande målvakt var nära att slå ut MIK. Nu går man vidare till kvartsfinal mot Alsike eller Gräsö. Vinnaren av Upplandscupen får en plats i svenska cupen.

division 5

Rosersbergs IK ny serieledare i division 5

Fotboll Rosersbergs IK tog en tung seger i toppmötet borta mot Almunge och kliver därmed upp som ny serieledare i division 5. Laget toppar tabellen på målskillnad tillsammans med Enköpings IS.

EXTRA

Märstasonen Jesper Östlund ny förbundskapten för Kosovo

Handboll Jesper Östlund från Märsta tar över som ny förbundskapten för Kosovos herrlandslag i handboll. Östlund, som har en bakgrund både som spelare och tränare i Skånela, är numera tränare för Hallby i den svenska högstaligan – ett uppdrag han kommer att kombinera med sitt nya ansvar för Kosovos landslag.