Sigtuna kommun drar Migrationsverket inför rätta för att lasta över ansvar på flyktingar med avvisningsbeslut på kommunen. Något som nu tillbakavisas av Migrationsverket.
Migrationsverket anser att Sigtuna kommun inte har stöd i lagen för sitt yrkande om ansvar gällande flyktingar med utvisningsbeslut. Dagens samhälle rapporterar att Migrationsverket anser att deras ansvar för utländska medborgare som fått avslag på sin asylansökan upphör när beslutet fått laga kraft och personen inte medverkar till återvändande. – Det är upp till den sökande att avgöra vart man vill åka när biståndet upphör. Det kan vara till en flygplats för hemresa, till anhöriga eller till en kommun, uppger Migrationsverket enligt Dagens samhälle.
Dock håller Migrationsverket med om att kommunen inte är skyldig att ge bistånd till den asylsökande men att de får ge om den önskar. Migrationsverket är inte involverad i den typ av biståndshandläggningar. Det finns heller inte stöd för att Migrationsverket ska ge ersättning till kommuner som ger bistånd.
Ärendet väntas nu upp i domstol för ett beslut och klarhet. Utbildnings- och arbetsmarknadsnämndens ordförande Mattias Askerson (M) skickade förra året brev till justitieminister Morgan Johansson (S) i frågan. Ministern hänvisade till en utredning som ska lämna delbetänkande i november i år.
Blåljus En trafikolycka med flera fordon inträffade på väg 263 norr om Sigtuna. Olyckan skedde på sträckan mellan Haga och Sigtuna och påverkade trafiken i båda riktningarna.
Notiser Pendeltågstrafiken till och från Märsta påverkas av det rådande vädret. Trafikverket har höjt beredskapsnivån, vilket innebär att tågtrafiken körs med reducerad tidtabell.
Notiser Från och med den 6 januari genomförs en flygbesiktning av elnätet i Uppsala och Märsta. Syftet är att säkra en trygg elleverans till elnätskunderna.
Blåljus Polisen varnar för en ökning av bedrägeriförsök mot äldre i Stockholms län. Samtidigt har ett äldre par i Valsta i Märsta utsatts för grov stöld efter att okända personer tagit sig in i deras bostad.
Blåljus En personbil hamnade i diket vid avfarten till Rosersberg på E4 i riktning mot Märsta under måndagseftermiddagen. Avfarten stängdes tillfälligt i samband med bärgningsarbetet.
Nyheter En ny vädervarning har utfärdats med risk för lokalt kraftiga snöbyar som kan påverka Sigtuna kommun under måndagen. Snöfallet kan ge besvärliga förhållanden i trafiken och störningar i kollektivtrafiken.
Notiser SMHI har plockat bort vädervarningen för kommunen och östra Svealand. Ovädret Anna påverkar inte längre kommunen eller resterande del av Uppland.
Nyheter Ayla i Märsta riskerar att utvisas efter beslut från Migrationsverket, trots att hon har bott i Sverige sedan tonåren, gått i svensk skola och i dag arbetar inom omsorgen.
Nyheter Kraftigt vinterväder skapar omfattande problem på Arlanda, där både flygtrafik och bagagehantering påverkas. Resenärer har fått vänta i timmar och stora mängder bagage har samlats i terminalerna.
Blåljus En ordväxling mellan en taxichaufför och en kund ledde till polisinsats vid Arlanda under lördagsförmiddagen. En av männen misstänks nu för brott.
Nyheter Flygtrafiken vid Arlanda påverkas av stormen Anna, som för med sig kraftigt vinterväder och omfattas av en orange varning i delar av Sigtuna kommun.