Migrationsverket planerar för mottagnings- och återvändarcenter
Enligt ett pressmeddelande från Migrationsverket planeras för ett mottagnings- och återvändandecenter i kommunen.
Migrationsverket planerar att skapa nya mottagnings- och återvändandecenter för asylsökande. Sigtuna är en av de utvalda kommunerna där ett center ska byggas, tillsammans med bland annat Stockholm och Malmö. Platsbehovet uppgår till 11 000 personer under de kommande tre åren. Migrationsverket har haft samtal med kommunerna om hur centren ska utformas för att skapa en trygg boendemiljö. Målet är att använda kollektiva boenden istället för lägenheter i större utsträckning framöver.
Nyheter Antalet personer som försörjs av arbetslöshetsersättning ökar i Sigtuna kommun, samtidigt som färre får sjukpenning. Det visar ny statistik från Statistiska centralbyrån.
Politik Kommunledningen har lagt ett förslag om att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältetet. Beslut fattas på kommunstyrelsen i mitten av april: - Sigtuna kommun ska skapa goda förutsättningar som möjliggör en meningsfull fritid för invånarna och tack vare den starka ekonomi som vi skapat kan vi nu göra det här, säger Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande, till märsta.nu
Notiser Nu inleds vårens städning av gator och torg i Sigtuna kommun. Arbetet omfattar bland annat upptagning av sand efter vintern samt rengöring av trottoarer, gångvägar och parkeringsytor.
Nyheter Licensjakten på lodjur kan nu återupptas efter beslut i Kammarrätten i Sundsvall. Det tillfälliga stoppet hävs, vilket innebär att jakten på lodjur i södra och mellersta Sverige kan fortsätta.
Politik Kristdemokraterna i Region Stockholm föreslår att expressbussar till Stockholm Arlanda Airport ska införas och ingå i det ordinarie SL-systemet. Förslaget innebär att resenärer ska kunna ta sig till flygplatsen med SL-kort.
Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.
Nyheter Antalet unga som kallas till mönstring ökar i Sigtuna kommun. I år kallas 173 personer från kommunen, vilket är det högsta antalet sedan värnplikten återinfördes 2017, enligt statistik från Plikt- och prövningsverket.
Nyheter Långtidsarbetslösheten i Sigtuna kommun har stigit och ligger nu på den högsta nivån sedan november 2022. Det visar den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen.
Nyheter Arbetet med att rusta upp Stora gatan i Sigtuna stad fortsätter den 16 mars. Den nya etappen med stensättning beräknas pågå fram till sommarsemestrarna.