Foto: Arkivbild/Daniel Iskander

Migrationsverket planerar för fler förvarsplatser nära Arlanda

Under måndagen meddelade Migrationsverket att närheten till Arlanda innebär att det ska bli fler förvarsplatser i Märsta.

Migrationsverket har redovisat en plan till regeringen för att öka antalet platser vid Migrationsverkets förvar, i linje med regeringens målsättning att ha totalt 1 000 platser för personer som ska återvända. Enligt planen ska kapaciteten öka till cirka 750 platser de kommande åren, varav 80 nya platser planeras att byggas i närheten av Arlanda flygplats. För att nå målet om 1 000 platser krävs ekonomiska tillskott och tidiga besked för att kunna planera för en större utbyggnad i god tid.

Migrationsverket har identifierat tre områden som lämpliga för framtida utbyggnad: i närheten av Arlanda flygplats, Malmö och Luleå. Samråd har skett med olika aktörer, inklusive Polismyndigheten och Kriminalvården, och dialoger kommer att fortsätta med andra berörda parter. Parallellt med utbyggnaden av förvarsplatser arbetar Migrationsverket med att planera för ett reformerat mottagningssystem och etablera återvändandecenter. EU:s migrations- och asylpakt kan också påverka utvecklingen av förvarsverksamheten och placeringen av förvarsplatser. Utvecklingsarbetet fokuserar också på att säkerställa trygghet och säkerhet för både medarbetare och förvarstagna på förvaren.

valet2026

Lokalt stöd för Liberalernas nya linje

Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.

Märstabo döms för att ha kört i mittenfil på E4

Notiser En 35-årig bilist från Märsta får böter efter att polisen filmat honom köra länge i mittenfilen på E4 norr om Stockholm, utan att väja till höger. Tingsrätten konstaterar att föraren bröt mot trafikregler som få känner till, enligt experter.

Rosersbergs skytteförening hotas efter uppsagt arrende

Notiser Rosersbergs skytteförening i Tallmilan står inför en oviss framtid efter att Fortifikationsverket sagt upp arrendeavtalet för skytteanläggningen. Beskedet gäller från och med nu fram till den 31 oktober 2029, och föreningen har ännu inte fått någon konkret förklaring till beslutet.

Stor risk för gräsbrand under fredagen

Notiser SMHI varnar för risk för gräsbrand i Sigtuna kommun och övriga Svealand under fredagen. Risken är stor eller lokalt mycket stor i de snöfria områdena mellan klockan 11.00 och 16.00.

Sju av tio kan få skyddplats i kommunen

Notiser I Sigtuna kommun finns 269 skyddsrum med totalt omkring 37 100 platser, vilket motsvarar cirka 70 procent av kommunens invånare. Nu ska fler skyddade utrymmen identifieras i källare, garage och vägtunnlar, rapporterar Newsworthy.

EXTRA

Förslag om ny idrotts- och eventarena på Midgårdsfältet

Politik Kommunledningen har lagt ett förslag om att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältetet. Beslut fattas på kommunstyrelsen i mitten av april: - Sigtuna kommun ska skapa goda förutsättningar som möjliggör en meningsfull fritid för invånarna och tack vare den starka ekonomi som vi skapat kan vi nu göra det här, säger Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande, till märsta.nu