Foto: MMS-Bild/Arkiv

Midsommartrafiken väntas påverka E4:an genom kommunen

Trafikverket varnar för mycket trafik som vanligt under midsommarhelgen. Trafiken sätter igång efter lunch och förbi Märsta, Rosersberg och Arlanda väntas mer trafik än vanligt.

Under torsdagen väntas midsommartrafiken belasta E4 förbi Märsta, Rosersberg och Arlanda. Trafikverket uppmanar bilister att planera resan noggrant, hålla avstånd och anpassa hastigheten efter väglaget.

”Ta det lugnt och starta resan i god tid. Håll hastighetsbegränsningarna för att minska risken för olyckor,” säger Trafikverket.

Det är också bra att ta regelbundna pauser och se till att alla i bilen är bältade. Använd Trafikverkets trafikinformation i realtid för att undvika vägarbeten och andra hinder. Håll mobiltelefonen borta när du kör och var noga med säkerheten vid eventuella stopp.

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.

Fler vapenbrott – narkotikabrotten minskar

Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.

Singelolycka på Bilbyvägen

Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.