Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Midsommar i Valsta aktuellt nästa år

Midsommar i Valsta kan komma tillbaka nästa år enligt besked från Sigtuna kommun.

Valsta Steninge Stadsdelsförening kritiserade Sigtuna kommun förra veckan för att man inte arrangerade midsommar i Valsta. Det var första gången på 18 år som valsta- och steningebor blev utan midsommarstång. Anledningen till att evenemanget föll bort i år var för att det inte kom med i aktivitetsplanen för 2016.
– Sigtuna kommun kommer att utarbeta en aktivitetsplan för 2017 i samarbete med bostadsbolagen i området. Då kan det absolut bli aktuellt med midsommarfirande, skriver Henrik Josephsson, tf. pressekreterare i Sigtuna kommun, i mail till märsta.nu

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkte mannen nekar till brott

Nyheter Rättegången om ett elva år gammalt dödsfall i Sigtuna har inletts. Den åtalade mannen nekar till brott, rapporterar Dagens Nyheter.

Mordet i fjärden

Rättegången inleds idag

Notiser Idag inleds rättegången mot den man som misstänks för mordet i Sigtunafjärden för elva år sedan.

Mycket stor brandrisk i kommunen

Notiser Det råder mycket stor risk för skogsbrand i Sigtuna kommun under fredagen. Varningen gäller från klockan 09 till 22 och omfattar stora delar av sydöstra Svealand.

Väsby kan stoppa kraftledning mot Odensala

Notiser Odensala kan påverkas av planerna på en ny kraftledningsgata mellan Oxundasjön och Överby. Upplands Väsby kommun har lämnat skarp kritik mot förslaget och vill i praktiken stoppa eller ändra dragningen.