Midsommar i Valsta kan komma tillbaka nästa år enligt besked från Sigtuna kommun.
Valsta Steninge Stadsdelsförening kritiserade Sigtuna kommun förra veckan för att man inte arrangerade midsommar i Valsta. Det var första gången på 18 år som valsta- och steningebor blev utan midsommarstång. Anledningen till att evenemanget föll bort i år var för att det inte kom med i aktivitetsplanen för 2016. – Sigtuna kommun kommer att utarbeta en aktivitetsplan för 2017 i samarbete med bostadsbolagen i området. Då kan det absolut bli aktuellt med midsommarfirande, skriver Henrik Josephsson, tf. pressekreterare i Sigtuna kommun, i mail till märsta.nu
Nyheter En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.
Nyheter Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i delar av östra Svealand under torsdagen. Varningen gäller bland annat Sigtuna kommun enligt uppgifter från SMHI.
Nyheter Svea hovrätt skärper straffet för en man från Märsta som tidigare dömts för grov misshandel efter en våldsattack mot sin flickvän. Hovrätten ändrar rubriceringen till försök till mord och dömer mannen till drygt åtta års fängelse.