Juli är till ända och märsta.nu klickades in drygt 320 000 gånger.
Nyheten om att Norwegians dotterbolag OSM Aviation Sweden AB går i konkurs var juli månads mest lästa nyheter. Totalt var det drygt 75 000 besökare på sidan och 320 000 besök. Näst mest klickat var nyheten om att förre märstabon Michael Alibhai säljer sitt lyxhus i Dubai och avser flytta till Sverige.
Notiser Fem personer döms för grov narkotikasmuggling efter att ett paket med möbler visat sig innehålla stora mängder cannabis. Försändelsen stoppades på Arlanda i oktober.
Politik Oppositionsregionrådet Kristoffer Tamsons (M) i Region Stockholm lämnar politiken i samband med höstens val. Det skriver han i ett inlägg på Facebook.
Nyheter Rosersberg blir en av de första platserna i landet där särskilda avdelningar för barn och unga inom Kriminalvården ska startas. Planen är att verksamheten ska vara i drift från den 1 juli 2026.