Foto: MMS-Bild

Mest klickat 2022 på märsta.nu

Året börjar gå mot sitt slut och bara fyra dagar återstår. I och med det så kan du här ta del av Årets mest lästa nyheter.

2022 var händelserikt på märsta.nu med ett varierat inslag av nyheter. Året startade med pandemi och restriktioner och slutar med inflation och energikris som påverkar kommuninvånare. Vi har även haft ett val utan maktskifte. När det gäller trafiken på märsta.nu räknades 743 000 användare in vilket är på samma nivå som 2021. Cirka 70 000 användare räknas in varje månad på märsta.nu.

Mest klickat
1. Mordförsök i Valsta
2. Explosion i Odensala
3. Man skjuten vid krog
4. Man ihjälskjuten på Norrbacka
5. Anrika caféet slår igen
6. Prishöjning på SL-kort
7. Smällar från flygplan över Vidbo
8. Paludan kommer till Valsta
9. Hyresgäster hotades med böter på grund av nedskräpning
10. McDonalds kommer till Märsta
11. Valet 2022: Rösträkningen på märsta.nu

Sarah Dawn Finer till Kulturum

Kulturnyheter Artisten och programledaren Sarah Dawn Finer kommer till Kulturum i Märsta för en konsert den 18 april. Biljetterna släpps nu på tisdag och arrangören uppmanar den som vill säkra plats att vara ute i god tid.

julen 2025

Sigtuna julmarknad rankas som en av Sveriges bästa

Nöjesnyheter Sigtuna julmarknad placerar sig på åttonde plats i årets julmarknadsindex, som kartlägger landets mest uppskattade julmarknader utifrån omdömen, söktryck och tillgänglighet. Marknaden får totalpoängen 48,16 och rankas därmed högre än Julmässan på Kalmar slott, trots samma avrundade poäng.