Kristoffer SvenssonFoto: Insändarbild/Rosersbergs IK

Meriterande skalp för Rosersberg

Rosersbergs IK tog en meriterande skalp när man inleda försäsongen på fredag kväll mot Djurgården: - Samtliga spelare i Rosers förtjänar överbetyg men matchens lirare är utan tvekan Kristoffer Svensson som debuterar i Roserströjan med ett hattrick, berättar sportchefen Fredrik Raschke.

Rosersberg besegrade Djurgården som var en match från Superligan i våras med klara 11-7. Det var jämt i två perioder men i tredje gick Rosers ifrån till 5-2. Efter en frenetisk avslutning blev det målkalas och slutresultatet landade alltså på 11-7. Kristoffer Svensson debuterade i Rosersberg och svarade för ett hattrick. Enligt Sportchefen Fredrik Raschke levererade även kedjan med Linus Jämtdal, Victor Levén och Christian Sandsund.

Brons för SMGK på Rikstvåan

notiser Sigtuna Märsta Gymnastikklubbs Svart2-trupp tog hem en bronsmedalj i Rikstvåan, öppen klass, vid en tävling i Gävle. I klassen deltog totalt 12 lag.

bildextra

Så blir nya handbollsarenan

Handboll Planerna på en ny arena vid Vikingafältet tar ett steg framåt. Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott gav klartecken till ärendet den 31 mars.

Mårtensson blir assisterande sportchef i Örebro Hockey

Ishockey Örebro Hockey förstärker sin sportsliga ledning och välkomnar Tony Mårtensson som ny assisterande sportchef. Mårtensson, ursprungligen från Märsta och boende i Sigtuna, har de senaste åren arbetat i Linköpings organisation som sportchef.