Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Mer pengar till läxhjälp

Sigtuna kommun får en miljon kronor för att ordna läxhjälp via sina skolor.

Utbildningsdepartementet betalar ut 363 miljoner kronor i år till kommunerna, summan för kommunerna i Stockholms län är 28,5 miljoner varav Sigtuna kommun får en miljon. Det är klart mer än Väsby som bara får 145 000 och Upplands-Bro som får 850 000.

Pengarna ska gå till skolor som bedriver läxhjälp eller hjälper elever med annat skolarbete. Syftet med stöded är att elever ska kunna utvecklas så långt som möjligt i sitt lärande och bidra till en ökad likvärdighet:
– Läxhjälp ska inte vara en plånboksfråga. Elever som behöver extra tid vid sidan av schemat ska ha möjlighet till det. Vi investerar i en jämlik skola. De här statliga pengarna ger eleverna fler chanser att klara kraven, säger utbildningsminister Gustav Fridolin (MP).

Mordet i Sigtunafjärden

Man begärd häktad för mord

Notiser Åklagare har beslutat om att lämna in en häktningsframställan mot den man som greps för 10 år sedan misstänkt för mord på en kvinna.

Inga hinder för ledning mellan Odensala-Väsby-Sollentuna

Nyheter Nu har den sista processen gällande ledningen mellan Odensala-Väsby hanterats och Svenska kraftnät kan börja planera för projektstart:- Det här är en viktig pusselbit i vår satsning för att ge stockholmsregionen kraft att växa, säger Ulrika Hamberg programledare på Svenska kraftnät.