Foto: Pressbild

Mer Mello från Sigtuna – Buchaus med ikväll

Förra veckan var det Philip Strand som medverkade tillsammans med Smash into pieces. Denna vecka är det Vilhelm Buchaus som har ett eget bidrag i Sundsvall.

På lördag tävlar Sigtunasonen Vilhelm Buchaus i den femte och sista deltävlingen av Melodifestivalen. Tävlingen avgörs i Sundsvall och han medverkar med bidraget ”Hearts Don’t Lie”.

Den 24-årige artisten återvänder därmed till Melodifestivalsscenen. Inför lördagen uppger han att han känner sig mer van vid sammanhanget jämfört med tidigare.

Samtidigt är han försiktig med hälsan dagarna före framträdandet. Förkylningar och sjukdom kan påverka rösten, och förberedelserna inför tävlingen innebär ett intensivt schema med många kontakter och repetitioner, rapporterar unt.se

Sarah Dawn Finer till Kulturum

Kulturnyheter Artisten och programledaren Sarah Dawn Finer kommer till Kulturum i Märsta för en konsert den 18 april. Biljetterna släpps nu på tisdag och arrangören uppmanar den som vill säkra plats att vara ute i god tid.

julen 2025

Sigtuna julmarknad rankas som en av Sveriges bästa

Nöjesnyheter Sigtuna julmarknad placerar sig på åttonde plats i årets julmarknadsindex, som kartlägger landets mest uppskattade julmarknader utifrån omdömen, söktryck och tillgänglighet. Marknaden får totalpoängen 48,16 och rankas därmed högre än Julmässan på Kalmar slott, trots samma avrundade poäng.