Mer än var tionde tåg sent under juni

12 procent av tågen till och från kommunens tre stationer var sena under juni.

Enligt en sammanställning av Newsworthy var mer än var tionde tåg i Sigtuna kommun försenat under 17 av 30 dagar i juni. Sammanlagt var 12 procent av alla ankommande tåg i kommunen försenade med mer än fem minuter, med åtta procent av pendeltågen och 19 procent av fjärrtågen drabbade. Fyra procent av tågen var minst en kvart försenade. Den värsta dagen var den 5 juni, då 28 procent av tågen var mer än fem minuter sena. Förseningarna omfattade tåg som anlände till Arlanda C, Märsta och Rosersberg stationer.

stormen anna

Ovädret Anna är över

Notiser SMHI har plockat bort vädervarningen för kommunen och östra Svealand. Ovädret Anna påverkar inte längre kommunen eller resterande del av Uppland.

Stormen Anna

Stor påverkan på flyget

Nyheter Flygtrafiken vid Arlanda påverkas av stormen Anna, som för med sig kraftigt vinterväder och omfattas av en orange varning i delar av Sigtuna kommun.

vädervarning

Trafikverket varnar: Ge dig inte ut i trafiken på Nyårsdagen

Notiser Trafikverket går nu ut och varnar för att trafiken kan bli riktigt besvärlig i Sigtuna kommun under torsdagen och fredagen. Prognosen visar på mycket snö i kombination med kraftig vind, och myndigheten uppmanar bilister att stanna hemma om resan inte är nödvändig.

Markbrand vid E4 i Rosersberg

Blåljus En markbrand bröt under tisdagsmorgonen ut i närheten av E4 mellan Märsta och Rosersberg. Räddningstjänsten var snabbt på plats och branden kunde släckas inom kort.