Melwin Pantzar från tiden det begav sig i Sigtuna BasketFoto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Melwin spansk mästare

Melwin Pantzar från Märsta har just avslutat sin första säsong i storlaget Real Madrid: - Säsongen har varit bra faktiskt. I början var det ganska svårt att komma in i hur de spelar här i Spanien. Spelstilen, tempot och fysiken. Men efter ett tag så var det bara att lära sig, berättar Melwin för NSD:s basketblogg

Förra året blev Melwin Pantzar från Märsta värvad till europeiska storlaget Real Madrid. En dröm gick i uppfyllelse för 17-åringen som fick chansen att leva med basket dygnet runt. NSD:s basketblogg har pratat med Melwin om den gångna säsongen. Han berättar att han just blivit spansk mästare efter seger mot Joventut Badalona.
– Det är helt otroligt faktiskt. Det har varit en dröm för mig att få vinna med det här laget och alla grabbarna. Det är jättestort för mig.

Utanför planen säger säger han att Madrid är en härlig stad, varmt nästan året runt och att han bor på spelarhotell med både basket- och fotbollsspelare. Alla har olika rum men men man äter och studerar på hotellet. Han spelar främst i U18-laget men tanken är att han ska testa i A-laget i framtiden.
– Just nu vill jag bara att vi ska vinna Euroleague och göra ett bra jobb. Långsiktigt så tror jag att jag vill stanna ett år till här i Madrid. Nästa säsong vill jag träna med A-laget och kolla hur det är där. Få känna på hur det är att vara med dem.

Planen är att bli bäst, det är det enda han har i sitt huvud. Det var dock en slump att han började spela basket, han ville spela innebandy men mamma tvingade honom att gå på en basketträning för att testa. Han gick på en träning och fastnade direkt.

damallsvenskan

Skånela tog viktig seger mot Redbergslid

Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.

Sigtunarännet planeras till den 15 februari

Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.

damallsvenskan

Skånela besegrade Tyresö

Handboll Skånela vann klart mot Tyresö med 33-25 på lördagen. Kinga Kozdra svarade för flest mål i märstalaget med sex mål

Skånela nia i panttoppen

Sport Flera föreningar i Sigtuna kommun placerar sig på årets så kallade Panttopp i Pantameras miljötävling Föreningskampen, där idrotts- och ideella föreningar samlar in pant för att stärka sina föreningskassor.