Melwin Pantzar till vänsterFoto: Svensk Basket

Melwin Pantzar i historiskt OS-kval

Märstasonen Melwin Pantzar är med i OS-förkval 12-20 augusti.

Sverige deltar i OS-kval för första gången någonsin, i slutet av juli samlas landslaget för ett träningsläger och därefter träningsmatcher mot Ukraina och Lettland. Därefter väntar en tredje träningsmatch mot Tyskland i Bonn, 4-5 augusti.

OS-kvalet sker i Turkiet 13-20 augusti. Sverige möter Nederländerna, Kroatien och Belgien. Med i truppen är Sigtuna BBK-fostrade Melwin Pantzar som under sommaren även laddat upp i Sigtuna. Melwin är född 2000 och spelar Guard. 12 av 15 uttagna spelare ska tas ut till själva kvaltruppen.

damallsvenskan

Seger även för damerna

Handboll Skånelas damlag tog sin första seger för säsongen genom en klar bortavinst mot HK Drott i Halmstad.

Planer på tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts

Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.

hockeyettan

Wings nollades mot Borlänge

Ishockey Wings åkte på en tung förlust hemma mot Borlänge med 0–4 efter en match där gästerna visade sig vara det starkare laget.

Pantzar i VM-kvaltruppen

Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.