Foto: Press/SigtunaHem

Medlingsförsök om hyror misslyckades

SigtunaHem och Hyresgästföreningen har ännu inte enats trots att medlare försökt lösa situationen: - – Vi fick ett medlingsbud som vi tyvärr inte kunde acceptera. Därför har vi valt att gå till Hyresmarknadskommittén. Förhandlingarna har alltså strandat, kommenterar SigtunaHems vd Göran Langer.

Efter att förhandlingarna strandat mellan Hyresgästföreningen och SigtunaHem kallades medlare in. Nu har SigtunaHem även förkastat medlarnas bud och i slutet av mars ska förhandlingarna återupptas i Hyresmarknadskommittén. Där kommer det att lämnas en slutgiltig rekommendation som parterna får ta ställning till, skriver SigtunaHem på sin hemsida.

Märsta Simsällskap satsar på simkunnighet bland skolbarn

Nyheter Den här veckan genomför Märsta Simsällskap (MSS) tillsammans med Sigtuna kommun en satsning på simkunnighet för elever i grundskolan. Under vecka 34 hålls schemalagda simpass på Midgårdsbadet och Sigtuna fritidscenter, ledda av siminstruktörer från MSS och kommunens simhallar.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening