SigtunaHem och Hyresgästföreningen har ännu inte enats trots att medlare försökt lösa situationen: - – Vi fick ett medlingsbud som vi tyvärr inte kunde acceptera. Därför har vi valt att gå till Hyresmarknadskommittén. Förhandlingarna har alltså strandat, kommenterar SigtunaHems vd Göran Langer.
Efter att förhandlingarna strandat mellan Hyresgästföreningen och SigtunaHem kallades medlare in. Nu har SigtunaHem även förkastat medlarnas bud och i slutet av mars ska förhandlingarna återupptas i Hyresmarknadskommittén. Där kommer det att lämnas en slutgiltig rekommendation som parterna får ta ställning till, skriver SigtunaHem på sin hemsida.
Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.
Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)
Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)
Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.
Notiser Organisationen Mamma United, som är verksam i bland annat Sigtuna kommun, beviljas 554 750 kronor i statsbidrag från Jämställdhetsmyndigheten. Bidraget avser verksamhetsstöd för åren 2026 och 2027.
Notiser Antalet parkeringsanmärkningar i Sigtuna kommun ökade under 2025 jämfört med året innan. Totalt utfärdades 15 660 parkeringsböter under året, att jämföra med 15 357 under 2024.
Nyheter En 39-årig man från Märsta har dömts för försök till våld mot tjänsteman och våldsamt motstånd efter en händelse på Centralen i Stockholm i juni förra året.
Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.