McDonalds avser köpa mark vid Circle K i centrala Märsta: - Vi är övertygade om att etableringen i Märsta är helt rätt dels för alla de som bor i Märsta som nu kommer att få en McDonald's som är nära och lättillgänglig och även för de som passerar förbi, säger McDonald´s presschef Henrik Norell.
På måndag fattas beslut i Kommunstyrelsen om att sälja mark vid Circle K, Max och Elgiganten. I området ska McDonalds etableras. McDonalds lade ner i kommunen för något år sedan. Etableringen väntas möjliggöra för cirka 70 jobb i kommunen främst för yngre. Priset för marken uppgår till drygt 8,7 miljoner kronor och köpet måste vinna laga kraft i fullmäktige. Dock kommer McDonalds att starta byggprocessen innan dess. – Det är glädjande att världens mest kända snabbmatskedja nu väljer att etablera sig centralt i kommunen. Det ökar servicen och gör Sigtuna mer attraktivt för både boende och företag, säger Kommunstyrelsens ordförande Olov Holst (M).
McDonald´s presschef Henrik Norell berättar att restaurangen kommer att bli toppmodern med digitala beställningsskärmar, bordsservering och burgare som tillagas på beställning. – Restaurangen kommer också att ha ett McCafé där gästerna kan njuta av riktigt finkaffe som bereds av specialutbildade baristor, till ett pris som passar alla. Det blir ca 100 sittplatser inomhus och en stor inbjudande uteservering för sköna utomhusdagar. Restaurangen kommer att ha laddstolpar för elbilsburna gäster.
Nyheter Från den 12 oktober införs ett nytt gränspassagesystem på Arlanda flygplats. Alla resenärer som är medborgare i länder utanför EU måste då lämna både ansiktsfoto och fingeravtryck när de reser in i Sverige och övriga Schengenländer.
Nyheter Renoveringsintresset i Sigtuna har nått rekordnivåer efter att riksdagen i maj tillfälligt höjde rotavdraget från 30 till 50 procent av arbetskostnaden.
Nyheter För en vecka sedan tillträdde Åsa Wallén som ny socialchef i Sigtuna kommun. Hon kommer närmast från Danderyds kommun där hon arbetat inom socialtjänsten i över tre decennier.
Nyheter Mellan den 18 och 24 augusti genomför polisen en nationell insatsvecka med fokus på hastighetskontroller i tätbebyggda områden. Anledningen är att många barn nu återvänder till skolan efter sommarlovet.
Blåljus Två motorcyklar kolliderade på Almungevägen öster om Märsta vid lunchtid på söndagen. Olyckan inträffade på väg 858 i höjd med Skånela, och larmet inkom strax efter halv tolv.
Ung & Student Sigtuna utmärker sig i Stockholms län när det gäller var nya högskolestudenter väljer att studera. En större andel än i länet som helhet börjar sina studier vid lärosäten i andra delar av landet.
Nyheter Den här veckan genomför Märsta Simsällskap (MSS) tillsammans med Sigtuna kommun en satsning på simkunnighet för elever i grundskolan. Under vecka 34 hålls schemalagda simpass på Midgårdsbadet och Sigtuna fritidscenter, ledda av siminstruktörer från MSS och kommunens simhallar.
Nyheter Sigtuna har i juli uppmätt den högsta långtidsarbetslösheten sedan november 2022. Utvecklingen speglar ett bredare mönster i både länet och riket, men statistiken visar också tydliga skillnader mellan olika grupper på arbetsmarknaden.
Nyheter Länsstyrelsen har godkänt planerna på en ny solcellspark i Bärmö, strax utanför Sigtuna. Parken, som ska anläggas av Soltech Energy, kommer att täcka en yta på 109 000 kvadratmeter, motsvarande cirka 27 fotbollsplaner.