Foto: Street view

McDonalds i Arlandastad stänger

McDonalds i Arlandastad stänger och ska man köpa sin sista Big Mac & Co i restaurangen så är sista öppetdagen 13/9.

McDonalds som öppnade i Arlandastad 1993 stänger igen, 13/9 är sista verksamhetsdagen enligt Arlandastad Holding som är markägare.
– Det stämmer att McDonalds kommer lämna området. Med tanke på den stora förändring som sker här på plats med nya mötesdestinationen Scandinavian XPO som öppnar vid årsskiftet och arbetet med en ny tunnel under E4:an så ser vi på sikt ett fortsatt och utökat behov av restauranger, skriver Arlandastad Holdings kommunikatör Sara Johansson i ett mail till märsta.nu.

Arlandastad Holding vill gärna se fastfood på platsen och man för samtal med ett antal intressenter som avser etablera.
– Vi för diskussioner med ett antal intressenter, där dock inget är beslutat ännu, men ser att det kommer mynna ut i ett positivt alternativ för våra framtida gäster, fortsätter Johansson.

Tre män för varje kvinnlig vd i Sigtuna

Näringsliv Kvinnor är fortfarande i tydlig minoritet på vd-poster i Sigtuna kommun. Vid årsskiftet hade 23 procent av aktiebolagen med registrerad vd i kommunen en kvinna på posten, enligt statistik från Bolagsverket som sammanställts av Newsworthy.

Arlanda ökade med sju procent i februari

Näringsliv Resandet via Arlanda fortsatte att öka i februari. Totalt reste drygt 1,6 miljoner passagerare via flygplatsen, vilket är en uppgång med sju procent jämfört med samma månad i fjol. Det framgår av ett pressmeddelande från Swedavia.

Tips för dig som ska flytta mellan Märsta och Stockholm

Partner Att flytta mellan Märsta och Stockholm är ett vanligt steg, oavsett om man söker stadens puls eller ett lugnare boende. Ofta handlar det om en lägenhetsflytt, och då är det flera praktiska detaljer som påverkar hur smidigt allt går – särskilt i flerfamiljshus.

Att orka med skiftjobbet på Arlanda

Partner På Arlanda kan ett skift börja före gryningen, sluta sent, eller vara förlagt på natten. Dessutom kan tempot växla snabbt beroende på trafiksituationen, och då är det lätt att tappa både energi och skärpa innan passet är över.