En MC-förare fick föras till sjukhus efter avåkning i Skepptuna.
Räddningstjänst, polis och ambulans larmades till Gårdesta utanför Skepptuna där en MC-kört av vägen i korsningen mellan väg 930/950. Föraren fördes till sjukhus med ambulans och fordonet bärgades från platsen meddelar Polisen.
Nyheter En trafikolycka med flera fordon har inträffat på väg 263 norr om Sigtuna. Olyckan har skett på sträckan mellan Haga och Sigtuna och påverkar trafiken i båda riktningarna.
Nyheter Polisen varnar för en ökning av bedrägeriförsök mot äldre i Stockholms län. Samtidigt har ett äldre par i Valsta i Märsta utsatts för grov stöld efter att okända personer tagit sig in i deras bostad.
Blåljus En personbil hamnade i diket vid avfarten till Rosersberg på E4 i riktning mot Märsta under måndagseftermiddagen. Avfarten stängdes tillfälligt i samband med bärgningsarbetet.
Nyheter En ordväxling mellan en taxichaufför och en kund ledde till polisinsats vid Arlanda under lördagsförmiddagen. En av männen misstänks nu för brott.
Nyheter Tre personer misstänks för brott efter ett bråk i en lägenhet i Märsta under tisdagen. En kvinna i 30-årsåldern misstänks för misshandel och grovt olaga hot.
Nyheter En markbrand bröt under tisdagsmorgonen ut i närheten av E4 mellan Märsta och Rosersberg. Räddningstjänsten var snabbt på plats och branden kunde släckas inom kort.
Nyheter En polisanställd i Sigtuna kommun åtalas misstänkt för grovt bedrägeri efter att ha sjukanmält sig i samband med semester vid flera tillfällen.
Nyheter märsta.nu rapporterade tidigare i veckan om Valsta är med i kartläggningen "Utsatta områden". Men Valstas status har ändrats från "riskområde" till "utsatt område"