Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

MC-förare till sjukhus efter häftig inbromsning

En mc-olycka inträffade vid 14-tiden i korsningen mellan väg 263 och 673, i höjd med trafikplats Söderby.

Föraren hade gjort en häftig inbromsning vid rödljusen och kastades av motorcykeln. Räddningstjänst, polis och ambulans var på plats men lämnade vid 14:30 och trafiken var igång igen. Föraren fördes till sjukhus med ambulans men var vaken och kunde prata, enligt UNT.se

ambulanskrisen

Så ska Ambulanskrisen lösas

Politik Finansregionrådet Aida Hadžialić (S) satt på måndagen i möte med Vårdförbundet och Kommunal för att diskutera och hitta lösningar på krisen inom ambulanssjukvården där det i Sigtuna kommun förra veckan saknades personal till ambulansen.

Varning för skyfall – risk för översvämningar

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i Östra Svealand, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Varningen gäller från natten mot tisdag den 29 juli klockan 01.00 och sträcker sig fram till klockan 19.00 samma dag.

Polisens medborgarlöften – Inga utsatta områden

Blåljus Polisen i lokalpolisområde Sollentuna har ingått en överenskommelse med kommunerna Sigtuna, Sollentuna och Upplands Väsby för att öka tryggheten i det offentliga rummet och minska brottsligheten. Avtalet gäller till och med 2026, med möjlighet till förlängning.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening