Vid begravningar får man vara max 20 personerFoto: Mats Lagergren/Svenska kyrkan

Max åtta personer vid sammankomster träder i kraft

Länsstyrelsen fattade beslut om att max åtta personer får delta vid allmänna sammankomster och offentliga tillställningar.

Från och med idag tisdag träder beslutet om max åtta personer vid allmänna sammankomster och offentliga tillställningar i kraft. Länsstyrelsen fattade beslut på måndagen. Enda undantaget från åttapersonersregeln är för sammankomster för religionsutövning som hålls med anledning av dödsfall, i sådana fall är det max 20 personer som gäller. Beslutet gäller tillsvidare och utvärderas tillsammans med smittskyddsläkare i Region Stockholm.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening