PRO:s årliga matkasse-undersökning visar att medelpriset på en matkasse ökat med nästan 20 procent i länet.
PRO har genomfört sin årliga undersökning över matkasse baserat på ett antal basvaror. Ingen butik i kommunen undersöktes dock men ett antal runt om i länet. Undersökningen visar att medelpriset för en matkasse nu ligger på 1131 kronor, en prisökning med 174 kronor sen 2021 eller 18 procentenheter. Priset är lika högt i Uppsala som Stockholms län. – PRO har undersökt matpriserna i över 30 år. En ökning med 20 procent på ett år är jättemycket och det kan bli mycket tufft för många, säger Åsa Lindestam, ordförande i PRO.
Det råder en viss skillnad i priset på matkassen. Lägsta priset finns i Tyresö medan det kan kosta över 150 kronor mer i en mindre butik i innerstan eller stadsel. Länets billigaste butik är Willys Tumba. I Uppsala är det ICA Maxi Stenhagen. Willys Rotebro är den som ligger närmast Sigtuna där det är lägre än i de flesta andra butiker med 1027 kronor för en kasse.
Nyheter Trafikverket går nu ut och varnar för att trafiken kan bli riktigt besvärlig i Sigtuna kommun under torsdagen och fredagen. Prognosen visar på mycket snö i kombination med kraftig vind, och myndigheten uppmanar bilister att stanna hemma om resan inte är nödvändig.
Blåljus Tre personer misstänks för brott efter ett bråk i en lägenhet i Märsta under tisdagen. En kvinna i 30-årsåldern misstänks för misshandel och grovt olaga hot.
Blåljus En markbrand bröt under tisdagsmorgonen ut i närheten av E4 mellan Märsta och Rosersberg. Räddningstjänsten var snabbt på plats och branden kunde släckas inom kort.
Nyheter Under nyårsafton erbjuder Swedavia och Stockholm Arlanda Airport kostnadsfri parkering för hundägare som vill ge sina djur en lugnare nyårsnatt.
Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.
Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.
Politik Antalet anställda läkare, sjuksköterskor och undersköterskor i Region Stockholm har ökat med över 2 000 personer sedan 2023, samtidigt som intresset för att arbeta i regionen har ökat kraftigt.
Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.