Masskrock utanför Sigtuna

Ett flertal bilar krockade på väg 263 vid Til under söndagen.

Det råder kraftiga framkomlighetsproblem till och från Sigtuna sedan flera bilar krockat på väg 263 strax efter infarten till Til i riktning mot Pilsbo. Flera personer var fortfarande kvar i bilarna och väntade in räddningstjänst samt brandkår. Trafikolyckan orsakade kraftiga köer till Sigtuna under julmarknadens sista dag. Vid 13-tiden var det upprensat då en bil fick bärgas bort. Det föreligger ingen brottsmisstanke i nuläget.

Humlegården kan bli ny träffpunkt

Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.