Erik LangbyFoto: Pressbild/SigtunaHem

Martin behöver inte oroa sig

Martin Jansson beskriver sin oro för utvecklingen på bostadsmarknaden. Vi kan lugna Martin. Den oro han upplever grundas uppenbarligen på ett antal olika missförstånd eller på ren okunnighet.

Martin menar att en ombildning av hyresrätter till bostadsrätter skapar otrygghet. Om några enskilda hyresgäster hos Sigtunahem vill köpa ut sina lägenheter och bilda en bostadsrättsförening skapar det självklart inte någon otrygghet för dessa hyresgäster. Det upplevs snarast som en ökad trygghet att kunna äga sin lägenhet i stället för att vara hyresgäst. Det är i vart fall den inställningen Sigtunahem upplevt hos de hyresgäster som vill köpa sina lägenheter.

Martin hävdar också att Sigtunahem säljer ut lägenheter till högstbjudande. Så är det absolut inte. Om en kvalificerad majoritet av hyresgästerna i en fastighet vill ombilda till bostadsrätter startar de själva en förening. Denna förening är den enda möjliga köparen av fastigheten. Priset sätts med stöd av opartiska konsulter och efter förhandlingar mellan parterna. Priset sätts också med beaktande av att det är personer som ofta under lång tid varit hyresgäster hos Sigtunahem.

Martin är orolig för vad som händer om man tvingas flytta. Än en gång argumenterar han mot bättre vetande. Det är självklart ingen som tvingas flytta från en lägenhet om fastigheten övergår till en bostadsrättsförening. Det fordras en kvalificerad majoritet bland hyresgästerna för att en ombildning skall vara möjlig. Om det efter ombildningen visar sig att någon enskild hyresgäst inte kan eller vill köpa sin lägenhet blir denna hyresgäst inte vräkt. Det finns alltid möjlighet för en enskild person att fortsätta att hyra sin lägenhet av bostadsrättsföreningen.

Martin känner uppenbarligen oro för att hyresrätten försvinner som upplåtelseform. Vi försäkrar att den oron är absolut obefogad. Hitintills har Sigtunahem ombildat ett 70-tal lägenheter i Sigtuna stad. Det är den enda ombildningen som skett. Det är fullt möjligt att det under de närmaste åren är fler hyresgäster som bildar nya föreningar och uttrycker en vilja att överta fastigheterna. Men Sigtunahem äger idag cirka 4800 lägenheter – den absoluta merparten av dessa lägenheter kommer sannolikt att vara hyresrätter i all framtid. Sigtunahem bygger just nu nya hus vid Sätuna torg. Mer än hälften av lägenheterna i Stationshusen blir hyresrätter och en mindre andel blir bostadsrätter.

Sigtuna kommun behöver få en större variation när det gäller olika upplåtelseformer. Det har under många år byggts fler hyresrätter än bostadsrätter, men våra invånare vill i större utsträckning och för egen trygghet äga sina lägenheter.

Hyresrätten är en bra upplåtelseform när man är ung och skaffar sitt första boende. Bostadsrätten, radhuset eller villan är en bra boendeform när man bildat familj. Hyresrätten kan återigen upplevas som en bra upplåtelseform när man är äldre. Utan att generalisera finns det på bostadsmarknaden olika behov i livets olika skeden och för olika individer. En bra blandning av upplåtelseformer och bostadstyper är det som på bästa sätt skapar trygga miljöer för våra medborgare i alla åldrar.

  • Erik Langby (M), ordförande Sigtunahem
  • Kjell Holmgren (M), vice ordförande Sigtunahem

Läs mer: Vi har rätt att bo kvar

Kortare arbetstid kostar Stockholmsregionen 167 miljarder om året

Insändare Förslaget om generell arbetstidsförkortning med bibehållen lön låter kanske lockande. Färre timmar på jobbet, mer tid för familj och fritid. Men verkligheten är att en sådan reform skulle få ett högt pris i form av minskad produktion, lägre välstånd och ett hårt slag mot både företag och välfärd.

repliken: Moderaterna har bidragit till bostadsproblem

Insändare Inför valet försöker Moderaterna i Sigtuna måla upp en bild av att oppositionens bostadspolitik skulle vara både dyr och orättvis. Den bilden är djupt missvisande. I själva verket är det dagens moderata politik som har bidragit till de problem många invånare upplever på bostadsmarknaden.

valet2026

Sigtuna behöver moderat bostadspolitik

Insändare I september är det val. Det är viktigt att den moderatledda kommunledningen i Sigtuna får fortsatt förtroende och kan bedriva sin ansvarsfulla och rättvisa bostadspolitik även de kommande åren. Alternativet skulle vara både dyrt och orättvist.

Stoppa hyreshöjningarna

Insändare I Sigtuna kommun bor tusentals människor i hyresrätter: barnfamiljer, unga som försöker flytta hemifrån, ensamstående och äldre med små pensioner. För dem är bostaden inte en investering det är en nödvändighet. Ändå fortsätter hyrorna i SigtunaHem att stiga år efter år.

internationella kvinnodagen

Ensamstående mammor är hjältar alla dagar

Insändare Idag på internationella kvinnodagen vill vi särskilt uppmärksamma ensamstående mammors situation och kämparanda. I Sverige växer nästan vart femte barn upp i en familj med en ensamstående förälder. Det innebär att 400 000 barn lever i sådana hushåll och 300 000 av dem lever med sin mamma, som ensam tar ansvar för både omsorg och ekonomi.

Kortare arbetstid är en jämställdhetsreform

Insändare Sedan Tidöregeringen tillträdde har klyftorna mellan män och kvinnor ökat. Löneskillnaderna är större, och många ensamstående mammor har allt svårare att klara sin ekonomi. Kvinnors ohälsa ökar snabbare än mäns och föräldraledigheten tas fortfarande inte ut jämlikt. Det är tydligt att dagens arbetsliv inte är utformat för ett jämställt samhälle.

Nolltolerans mot mäns våld mot kvinnor

Insändare Varje kvinna har rätt till trygghet och frihet. Ändå lever alltför många kvinnor i Sverige med rädsla i vardagen. De fruktansvärda kvinnomord som inträffat i landet är en brutal påminnelse om ett av vårt samhälles allvarligaste misslyckanden: mäns våld mot kvinnor.

repliken: Jag väljer skrattet

Insändare Det är märkligt hur vissa alltid måste kritisera oavsett om det är något som de egentligen tycker är ganska bra. Som nu senast när Valsta Steninge Stadsdelsförening kommenterar kommunens skylt i Valstabacken.

Bostadspolitiken i kommunen havererar

Insändare Moderatstyret föreslår nu återigen kommunfullmäktige att godkänna att 64 hyreslägenheter i SigtunaHems bestånd i Sigtuna stad ska säljas och ombildas till bostadsrätter. Detta är fortsättningen på haveriet för bostadspolitiken i kommunen.

Var tredje Sigtunabo saknar egen försörjning

Insändare Sigtuna står inför en dubbel utmaning: samtidigt som arbetsgivare har svårt att hitta rätt kompetens lever mer än var tredje person i arbetsför ålder inte på egen försörjning. Det påverkar sammanhållning, trygghet och tillväxt negativt. När färre arbetar och betalar skatt minskar resurserna till välfärden, och långvarig arbetslöshet drabbar både individ och samhällsekonomi.

Tonårsutvisningarna måste stoppas nu

Insändare I Sverige utvisas just nu unga människor som vuxit upp här, som talar svenska, som går i skolan, jobbar extra och har hela sin familj i landet. Medan resten av familjen får stanna får dessa ungdomar beskedet att de måste lämna Sverige efter sin 18-årsdag istället för att ta studenten.

De äldre-äldre måste få bo kvar i kommunen

Insändare Från 2024 införde den borgerliga majoriteten i Sigtuna kommun ett system, där äldre kommuninvånare som behöver flytta till ett särskilt boende för äldre (säbo) visserligen erbjuds lägenhet i de fyra kommunala boendena Ärlinghem, Arhem, Ymer och Hemskogen, men också i 13 kontrakterade, privatdrivna säbon. Av dessa 13 finns 12 i andra kommuner och de ska ligga inom 3,5 mils avstånd från Märsta station.