Mohammed Belkaid bodde på Tingvalla under en tidFoto: Belgisk Polis/Faksmil Twitter
Mohammed Belkaid stal och hotade folk med kniv.Foto: Polisens Förundersökningsmaterial

Märstaterroristen får skulden för belgiskt skottdrama

Märstaterroristen Mohammed Belkaid som dödades I Bryssel för snart två år sedan får skulden för att ha skjutit mot poliser i samband med ett skottdrama.

En rättegång pågår i Bryssel där terroristen Mohammed Abdeslam är åtalad för att ha skjutit mot poliser i samband med ett skottdrama i Forest, Bryssel, 2016. I samband med det dödades Mohammed Belkaid som var folkbokförd i Märsta och inblandad i attackerna i Paris 2015. Medåtalad är Soufien Ayarisom som berättar att han bodde i den lägenheten som var inblandad i skottdramat tillsammans med Abdeslam och Belkaid i några veckor.

Sydsvenskan rapporterar att Ayari sagt att det enbart var Belkaid som sköt mot poliserna medan Abdeslam tigit i rätten. De båda riskerar 40 års fängelse för mordförsök under skottlossningen mot de franska och belgiska poliserna. Han såg aldrig Abdeslam skjuta.

regionsvalet

Längst väntetider till BUP i Stockholm

Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.

Extra

Yxkvinna söktes i Steningeområdet

Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkt i mordutredning i Sigtuna omhäktad

Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)