Märstatandläkaren reder ut oro för fluoranvändning
Under en tid har det på nätet varnats för att använda fluor bland barn, en varning som märstatandläkaren Joakim Levin tycker är riskabel.
På senare tid har det varnats för att använda tandkräm med fluor eller att man hos tandläkaren ska låta sina barn behandlas med fluor. Joakim Levin, tandläkare på Folktandvården i Märsta, menar att det inte finns någon grund i varningarna: – Det händer, framför allt när det gäller fluorlackning av barn, som vi gör i lite mer utsatta områden. Det kan ju göra att man får fler hål eller att de hål man redan har blir större, säger Joakim Levin, som är klinikchef på Folktandvården i Märsta-Sigtuna till Sveriges Radio.
I bloggarna har det spridits rykten om att fluor kan orsaka cancer. Istället anses det att man ska använda mer ekologiska tandkrämer utan fluor med naturliga ingredienser. Oron är obefogad menar tandläkarna. Detta med vetenskapliga bevis i grunden om att fluor förebygger karies hos barn och ungdomar. Om fler skulle välja bort fluor finns risk för att tandhälsan påverkas negativt.
Oron för fluor kommer att tas upp på Tandläkarstämman i höst. Joakim Levin är själv övertygad om att fluor är bra: – Jag ger mina barn fluortandkräm och jag tror att fördelarna överväger det som eventuellt kan vara skadligt, säger han enligt SR.
Politik Från sommaren 2029 tar SL över busstrafiken i Sigtuna och Upplands Väsby. Det blir första gången sedan 1990-talet som kollektivtrafiken inte körs av ett privat bolag, rapporterar SVT Stockholm.
Nyheter Nu kan invånare, företag och föreningar lämna in förslag till årets arkitekturpris i Sigtuna kommun. Priset delas ut för att uppmärksamma byggnader och platser som bidrar till en god livsmiljö och stimulerar samtalet om arkitektur.
Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.
Blåljus En singelolycka inträffade på söndagskvällen på väg 884 öster om Skånela. En personbil körde av vägen och hamnade i diket mellan Granakurvan och Sälna.
Blåljus En man i Sigtuna blev under lördagen bestulen på sin motorbåt. När båten senare återfanns var motorn bortsågad och flera kablar kapade, rapporterar unt.se.
Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.
Blåljus Under natten till fredagen kallades ambulans till en adress i Märsta för ett misstänkt sjukdomsfall. Väl på plats framkom omständigheter som gjorde att polis tillkallades.
Notiser Renoveringsarbetet av fågeltornet vid Fysingen har påbörjats. Tornets bottenplatta ska åtgärdas och efter avslutat arbete blir tornet åter tillgängligt för fågelskådning.
Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i både Stockholm och Uppsala län, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll den 10 september klockan 17.00 fram till natten mot torsdag klockan 03.00.
Notiser En man i 25-årsåldern som arbetar på Arlanda står åtalad efter att ha utnyttjat sitt passerkort för att följa sin flickvän till gaten, trots att han själv inte skulle resa.