Foto: Pressbild/Praktikertjänst

Märstatandläkaren reder ut oro för fluoranvändning

Under en tid har det på nätet varnats för att använda fluor bland barn, en varning som märstatandläkaren Joakim Levin tycker är riskabel.

På senare tid har det varnats för att använda tandkräm med fluor eller att man hos tandläkaren ska låta sina barn behandlas med fluor. Joakim Levin, tandläkare på Folktandvården i Märsta, menar att det inte finns någon grund i varningarna:
– Det händer, framför allt när det gäller fluorlackning av barn, som vi gör i lite mer utsatta områden. Det kan ju göra att man får fler hål eller att de hål man redan har blir större, säger Joakim Levin, som är klinikchef på Folktandvården i Märsta-Sigtuna till Sveriges Radio.

I bloggarna har det spridits rykten om att fluor kan orsaka cancer. Istället anses det att man ska använda mer ekologiska tandkrämer utan fluor med naturliga ingredienser. Oron är obefogad menar tandläkarna. Detta med vetenskapliga bevis i grunden om att fluor förebygger karies hos barn och ungdomar. Om fler skulle välja bort fluor finns risk för att tandhälsan påverkas negativt.

Oron för fluor kommer att tas upp på Tandläkarstämman i höst. Joakim Levin är själv övertygad om att fluor är bra:
– Jag ger mina barn fluortandkräm och jag tror att fördelarna överväger det som eventuellt kan vara skadligt, säger han enligt SR.

SL tar över busstrafiken i Sigtuna kommun

Politik Från sommaren 2029 tar SL över busstrafiken i Sigtuna och Upplands Väsby. Det blir första gången sedan 1990-talet som kollektivtrafiken inte körs av ett privat bolag, rapporterar SVT Stockholm.

Dags att nominera till Arkitekturpriset

Nyheter Nu kan invånare, företag och föreningar lämna in förslag till årets arkitekturpris i Sigtuna kommun. Priset delas ut för att uppmärksamma byggnader och platser som bidrar till en god livsmiljö och stimulerar samtalet om arkitektur.

Ungdomsarbetslösheten stiger i kommunen

Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.

Fler barn drabbade av vräkning i Sigtuna kommun

Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.

Fågeltornet vid Fysingen renoveras

Notiser Renoveringsarbetet av fågeltornet vid Fysingen har påbörjats. Tornets bottenplatta ska åtgärdas och efter avslutat arbete blir tornet åter tillgängligt för fågelskådning.

Risk för skyfall i kommunen

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i både Stockholm och Uppsala län, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll den 10 september klockan 17.00 fram till natten mot torsdag klockan 03.00.