Peter Aslan klipper tillFoto: Insändarbild
Foto: Insändarbild
Teamet från FrisyrFoto: Insändarbild
Foto: Insändarbild

Märstasalongen klippte hemlösa

Peter Aslan och hans team från Frisyr var med och klippte hemlösa på Medborgarplatsen under söndagen: - Det är en bra möjlighet för oss att ge hjälpa utsatta, säger Peter Aslan.

Peter Aslan har vid flera tillfällen ställt upp för att klippa hemlösa på Medborgarplaten i Stockholm. På söndagen tog han dessutom med sig kollegor från Frisyr i Märsta för att klippa och snygga till de hemlösa som kom dit. Peter och hans kollegor hade fullt upp i flera timmar.
– Det var en intensiv men rolig dag, en massa roliga och intressanta möten med människor som hamnat lite fel i livet och kan vi göra deras tillvaro bättre för en liten stund så är det självklart att vi ställer upp, säger Peter Aslan.

Bakgrunden till initiativet är Volontärt Initiativ som 1-2 gånger i månaden samlar hemlösa och utsatta till Medborgarplatsen för att hjälpa dem på olika sätt. Det är tredje gången Peter Aslan är med och klipper.
– Så länge jag har tid och möjlighet så kommer jag fortsätta vara med, det är ett fint engagemang.

valborg

Här kan du fira Valborg i kommunen

Kulturnyheter Valborg är en tradition där våren hälsas välkommen med sång, vårtal och sprakande brasor. I Sigtuna kommun finns flera firanden att välja mellan under valborgsmässoafton 2025 – alla med sin egen prägel men med samma syfte: att samlas och fira vårens ankomst.

Humbacken öppnar för säsongen

Nöjesnyheter Den 11 januari är det dags för säsongspremiär i Humbacken. Liften startar klockan 10.00 på lördag, och backen håller sedan öppet mellan 10.00 och 16.00 under både lördag och söndag.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening