Foto: Liberalerna i Sigtuna kommun

Märstaliberalen vill se borgerligt samarbete

Liberala veteranen Hendrik Nyman från Märsta har tillsammans med flera andra liberaler runt om i landet skrivit en debattartikel om att deras parti bör ansluta sig till borgerligheten.

120 liberaler i hela landet har skrivit en debattartikel där de uppmanar partiledningen att ansluta sig till borgerligheten för en gemensam vision till valet2022. Bland de 120 finns Hendrik Nyman från Märsta, en flerårig veteran inom L-kretsar i kommunen, bland annat har han varit fullmäktigeledamot.
– För att Liberalerna ska vara en liberal kraft i svensk politik även efter 2022 måste vi hitta hem igen. Hem till borgerligheten, skriver dem i debattartikel som Expressen publicerat.

De 120 menar att man inte samtalat med ytterlighetspartierna under mandatperioden missgynnat Liberalerna och gynnat (V) och (SD).
– Att vägra prata med enskilda partier har missgynnat oss och gynnat dem. Politisk hemvist bör inte dikteras utifrån vilka partier Liberalerna är emot, utan utifrån vilken politik Liberalerna är för.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.

Humlegården kan bli ny träffpunkt

Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.