Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Märstakvinna lurade familjer på en halv miljon

En kvinna från Märsta har dömts för omfattande bedrägerier sedan hon via Blocket lagt ut annonser och tagit förskottsbetalningar på hyran.

Tidningen Hem & Hyra rapporterar om flera familjer som lurades av kvinnan. Flera av dom sade upp sina boenden och blev bostadslösa. En familj hade lastat in alla sina saker i en lastbil och begav sig till Märsta men väl på plats fick de varken nyckel eller lägenhet. Trots att de skrivit avtal och betalat förskottshyra. Totalt var det 32 personer som betalade förskottshyra till kvinnan som drog in 452 000 kronor. Kvinnan dömdes i slutet av förra året för bedrägeri till fängelse i två månader och skyddstillsyn i tio månader.

Sigtuna utan pris på Arkitekturgalan

Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.

Ökad skyddsjakt på vildsvin i Eneby och väg 263

Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.

valet2026

Lokalt stöd för Liberalernas nya linje

Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.

Märstabo döms för att ha kört i mittenfil på E4

Notiser En 35-årig bilist från Märsta får böter efter att polisen filmat honom köra länge i mittenfilen på E4 norr om Stockholm, utan att väja till höger. Tingsrätten konstaterar att föraren bröt mot trafikregler som få känner till, enligt experter.

Rosersbergs skytteförening hotas efter uppsagt arrende

Notiser Rosersbergs skytteförening i Tallmilan står inför en oviss framtid efter att Fortifikationsverket sagt upp arrendeavtalet för skytteanläggningen. Beskedet gäller från och med nu fram till den 31 oktober 2029, och föreningen har ännu inte fått någon konkret förklaring till beslutet.