Andi Lahdo, VD ABS Wheels.Foto: Pressbild

Märstaföretagare i samarbete med ledande företag

Märstaföretagaren Andie Lahdo och hans ABS Wheels inleder samarbeten med ett 20 riksomfattande företag, bland annat City Gross, Hertz och Mathem: - Det är riktigt kul att få möjligheten att kunna ge våra kunder bra deals. Vår tanke är att man ska få så mycket mer av att köpa våra produkter, det ska liksom inte ta slut vid själva köpet, säger Andie Lahdo, VD på ABS Wheels.

Samarbetet som ABS Wheels tecknat med ett 20-tal andra företag i Sverige går ut på att ABS Wheels kunder ska få rabatter och bra deals efter att man gjort sitt köp. De andra företagen riktar olika erbjudanden till ABS Wheels kunder. 200 000 av ABS Wheels kunder har fått ta del av samarbetet och kan börja handla via någon av ABS samarbetspartners:
– Det ska bli kul att mäta och se effekten av den här typen av samarbeten. Det är mycket som händer nu, redan nästa vecka ska vi få besök av elbilsföretaget PluginBil som ska installera elbilsladdare hos oss, samtidigt som vi bygger ut ABS med ytterligare 2500 kvadratmeter, berättar Andie Lahdo, VD.

Så här kan du spara pengar på dina dagliga utgifter

Partner Att hålla koll på sina dagliga utgifter är viktigt för att upprätthålla en stabil ekonomi. Genom att införa enkla sparstrategier kan du frigöra resurser för framtida behov. Dessa strategier är särskilt viktiga i dagens ekonomiska klimat.

Konkurserna ökade under 2025

Näringsliv Antalet konkurser i Sigtuna kommun ökade under 2025. Totalt gick 67 företag i konkurs, vilket är en uppgång med 16 procent jämfört med året innan.

EQT ny ägare till A-Train och Arlanda express

Näringsliv A-Train, som äger Arlandabanan och driver Arlanda express, får riskkapitalbolaget EQT som ny långsiktig ägare. Verksamheten fortsätter med fokus på pålitlig och hållbar tågtrafik mellan Stockholm och Arlanda flygplats.

Nu öppnar nomineringen till årets företagarpriser

Näringsliv Det är nu möjligt att nominera kandidater till årets företagarpriser i Sigtuna. Näringslivsorganisationen Företagarna har i över 25 år delat ut utmärkelsen Årets Företagare för att lyfta fram företagare som genom engagemang, handlingskraft och nytänkande fungerar som förebilder.

Klart med ny krog på Hamnplan

Näringsliv Nu är det klar med ny krog till Hamnplan. Tidigare i år avbröts planerna med en entreprenör. Men nu har kommunen meddelat att en ny aktör startar upp 2026.

Stark ökning av resandet via Arlanda i november

Näringsliv Resandet fortsatte att öka på Arlanda under november, enligt Swedavias månadsstatistik. Totalt reste drygt 1,8 miljoner passagerare via flygplatsen, vilket är en ökning med 13 procent jämfört med samma månad förra året.

Fem konkurser under november

Näringsliv Under november registrerades fem konkurser i Sigtuna kommun. Bland de bolag som försattes i konkurs finns Legacy Bygg AB, som omsatte 6,8 miljoner kronor, samt HS1 Bemanning AB, Cedar Point AB, Firedev AB och Scandinavian Air Bridge AB.