Diplomet som Årets Gasell damp ner i brevlådan hos ABS WheelsFoto: PressbildAndie Lahdo, VD ABS WheelsFoto: Magnus Granhagen
Märstaföretag får utmärkelsen Årets Gasell
Tidningen Dagens Industri har utnämnt ABS Wheels i Arlandastad till Årets Gasellföretag: - Det känns väldigt bra att tillhöra Sveriges snabbast växande bolag. Vi har kämpat hårt och utvecklat företaget enormt, säger ABS Wheels VD Andie Lahdo.
Dagens Industri utser de snabbast växande företagen i landet till Gaseller. Nu har ett brev landat hos ABS Wheels som ett bevis för deras snabba tillväxt. Brevet gratulerade ABS Wheels för bedriften och hyllade företaget för deras insats att skapa jobb och driva tillväxt för Sverige. märsta.nu har tidigare rapporterat om att ABS Wheels siktar på en omsättning på 70 miljoner inom kort. Anledningen till att man blivit så stora tror VD Andie Lahdo är digitalisrinegn i kombination med service och snabba leveranser.
Näringsliv Sushi Yama invigde sin restaurang i Sky City under veckan: - Det känns otroligt roligt att äntligen öppna på Arlanda, säger Kent Dahlqvist, Regional Manager Norr på Sushi Yama.
Näringsliv Från och med den 28 oktober kan resenärer från Stockholm stiga av bussen vid Terminal 5 på Stockholm Arlanda Airport. I början av 2026 planeras även påstigande vid samma terminal.
Partner Digital marknadsföring har på bara några år gått från att vara ett komplement till traditionella medier till att bli en central del av nästan alla företags strategi.
Näringsliv Simon Cardenas, 22 år, från Hotell Kristina har korats till Europas bästa konferenskock i juniorklassen. Titeln togs under Europafinalen i matlagningstävlingen Copper Skillet som hölls i Högbo utanför Gävle.
Näringsliv Ett nytt inflygningskoncept införs på Arlanda som ska möjliggöra fler så kallade kurvade inflygningar som bland annat SAS och Norwegian redan gör.
Näringsliv Air France genomförde på onsdagen den mest nordliga flygningen i årets upplaga av The Aviation Challenge (TAC), som arrangeras av flygalliansen SkyTeam.
Näringsliv Stavhopparen och världsrekordinnehavaren Armand ”Mondo” Duplantis har fått sin plats på Arlandas välkända porträttvägg ”Welcome to my hometown”. Under tisdagen avtäcktes hans porträtt i bagagehallen i Terminal 5.
Näringsliv Sverige har haft den svagaste utvecklingen i hela EU när det gäller flygtillgänglighet sedan pandemin, enligt en sammanställning från Stockholms Handelskammare.
Näringsliv Resebolaget TUI inleder ett samarbete med Ryanair och utökar därmed sitt utbud av paketresor från Arlanda. Samarbetet innebär större flexibilitet för resenärer och fler destinationer att välja mellan.
Näringsliv Antalet konkurser i Sigtuna kommun har ökat markant under 2025. Enligt UC har 54 företag gått i konkurs hittills i år, att jämföra med 39 under motsvarande period förra året – en ökning med 39 procent.
Näringsliv Bygget av ett nytt batterilager har startat i Sigtuna kommun. Projektet drivs gemensamt av Suntrade Group och China Gas och markerar bolagens första samarbete i Sverige.