Foto: Christian Eggert

Märstabor kvarstår i häktet för mord i Bromma

Under eftermiddagen skedde omhäktning av märstborna som sitter för medhjälp till mord i Bromma förra året.

Två märstabor sitter häktade för medhjälp till mord i Bromma, de har varit häktade sedan i höstas och rätten anser att de ska sitta kvar. En märstabo i 35-årsåldern medgav fortsatt häktning medan den andra märstabon som är i 20-årsåldern ville försättas på fri fot. Rätten har också häktat en person för anstiftan till mord, en man i 30-årsåldern med skyddade adressuppgifter.

Ytterligare en person är sedan tidigare i år häktad misstänkt för att ha skjutit en känd gängledare i Bromma i en sk ”driveby”, det vill säga man åker i en bil och skjuter.

Många villor riskerar fuktskador vid kraftigt regn

Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.

Hotfull man missade flyg

Blåljus En man som skulle resa iväg till Thailand från Arlanda fick ändra sina planer sedan han uppträtt hotfullt mot andra resenärer.