Robin Jutwreten och Bartosz WozniakFoto: Peter Nilsson
Märstabor i landslaget
Märstaborna Robin Jutwreten och Bartosz Wozniak är med i herrlandslaget i amerikansk fotboll, Robin som tränare och Bartosz som spelare.
Robin Jutwreten lade ner sin spelarkarriär efter att ha spelat i amerikanska Rutgers Universety på college-nivå i USA i fyra år. En bedrift inte många svenska spelare lyckas med då kvaliteten på amerikansk fotboll är mycket större i USA än Europa. Han kom hem strax efter julen 2021 och bestämde sig för att engagera sig i Jets som utvecklare och tränare. Målet är att få fler spelare att komma till USA och spela amerikansk fotboll där. Under 2022 har han varit defensivtränare i Jets och vunnit Division 1 och assisterande i Jets U13 och U15.
I oktober fick han samtal om att hoppa på som tränare i herrlandslaget på defensiv linje. Han nappade och blev en av landets yngsta herrlandslagstränare någonsin. – Det var några tuffa och krävande veckor av förberedelser inför de två landskamper som står på schemat för 2022. Vi har två kvalmatcher inför EM 2023, första matchen är mot Serbien och andra matchen mot Schweiz. Att få representera Sverige och hjälpa till att coacha svenska herrlandslaget är en otrolig ära och något som varit min dröm länge, berättar Robin.
Bartoks Wozniak är numera i Panthers Wroclaw i Polen där han även spelat i European League of Football. Han har tagits ut till landslaget som safety. Första kvalmatchen spelades mot Serbien förra veckan där Sverige vann. På söndagen väntar nu match mot Schweiz där Robin och Bartosz befinner sig just ny.
Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.
kampsport Kim Taekwondo imponerade på nationell nivå. Under helgens deltävling av Svenska Cupen 2 i Malmö tog klubbens elitlag hem totalt fem medaljer – två guld, ett silver och två brons.
Handboll Skånela tog sin fjärde raka seger i allsvenskan efter att ha besegrat Varberg med 26–20 på lördagen. Märstalaget tog ledningen tidigt och höll den genom hela matchen.
Ishockey Wings tog en säker seger mot Surahammar i onsdagens match i Hockeyettan. Slutresultatet skrevs till 4–1 efter en stark laginsats, där hemmalaget dominerade spelet från den andra perioden och framåt.
Fotboll Rosersbergs IK besegrade Enköping United med 4–2 i säsongens näst sista omgång. Segern innebär att Rosersberg fortfarande har chans att vinna serien inför avslutningen nästa helg.
Handboll Skånelas damjuniorer tog sig vidare i USM efter helgens spel i Uppsala. Laget vann samtliga fyra matcher i grupp 15, mot Uppsala, Boden, Hellton och Tallen, och säkrade därmed en direktplats till steg 3.
Handboll Skånela IF har beviljats projektstöd från Allmänna arvsfonden för satsningen Skånela Drive In. Projektet startar den 1 januari 2026 och pågår i tre år.
Handboll Skånela rivstartade säsongen i herrallsvenskan genom att besegra Enköping med klara siffror. Redan i paus stod det 21–13 i Vikingahallen, och till slut skrevs segersiffrorna till 36–23.