Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Märstabor hjälpte dömd brottsling fly – Döms till fängelse

Två märstabor döms till fängelse sedan de hjälpt en brottsling att fly landet.

I väntan på dom från Svea Hovrätt hjälpte två märstabor en man att fly landet, de körde med bil till Amsterdam där den aktuelle mannen sedan flög vidare till Sydamerika. Några dagar efter att märstaborna kommit hem så skärpte hovrätten mannens dom till sex års fängelse, bland annat för vållande till annans död.

Nu har de båda dömts för skyddande av brottsling till åtta månaders fängelse. Märstaborna nekar till brott, de var förvisso med på bilresan men de hävdar att de saknar uppsåt. Händelsen inträffade våren 2019 och märstaborna hävdade att det var en nöjesresa. De säger sig heller inte känt till att mannen var dömd och väntade dom. Märstaborna bekräftar dock att de släppte av mannen vid flygplatsen i Amsterdam.

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening