Foto: Arkiv/Jamshid Jamshidi

Märstabor häktas efter tillslag

Två märstabor häktas efter polisens tillslag vid en bostad i Märsta förra veckan.

Polisen slog till mot en bostad i Märsta förra veckan, två personer häktas nu för narkotikabrott och vapenbrott. Det rör sig om två män i 20-årsåldern, båda förnekar brott. Enligt Polisen har personerna kopplingar till nätverk och det var en av flera tillslag som skett mot personer i misstänkt nätverksmiljö de senaste veckorna. Det uppmärksammade polisiära arbetet mot nätverk i Märsta har även nått inrikesminister Mikael Damberg som under onsdagen medverkade i ett digitalt möte om saken.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening