De två märstabor som misstänks för inblandning i Brommamordet frikänns samtliga.
En märstabo var åtalad för anstiftan av mord för mordet i Bromma i november men frikänns. En annan märstabo var åtalad för medhjälp men även han frikänns, en tredje avskrevs från misstankarna för flera månader sedan och åtalades inte ens. Ett flertal personer åtalades och en person från Sollentuna döms till 18 års fängelse för mord. Ytterligare en person som var åtalad för anstiftan av mord frikänns, en person döms för medhjälp för mord till 10 års fängelse. De två ska dels ha kört bilen och dels skjutit en ökänd gängledare till döds i november.
Nyheter Observationer av rovdjur fortsätter att registreras i Sigtuna kommun. Enligt den skandinaviska rovdjursdatabasen Skandobs har det under det senaste året inkommit elva rapporter om lodjur, björn, varg och järv i kommunen.
Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.
Blåljus Lokalpolisområde Sollentuna/Upplands-Väsby/Sigtuna genomför under två dagar en riktad insats kopplad till Orange Day, med fokus på att uppmärksamma och motverka våld mot kvinnor och flickor.
Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.