Tre märstabor misstänks för inblandning i mordet i Mariehäll 20:e novemberFoto: Christian Eggert
Märstabor fortsatt häktade
Tre män, samtliga från Märsta sitter fortfarande häktade för mordet på en gängmedlem från Bredängsnätverket i Bromma 20:e november: - Vi kan dra slutsatsen att de som är involverade i kriminella gängkonflikter passerat en allvarlig gräns. Total hänsynslöshet råder kring de konsekvenser det man gör kan få, säger Christer Axling, gruppchef på Grova Brott i Stockholm till Dagens Nyheter.
20:e november sköts en medlem ur Bredängsnätverket i Mariehäll, Bromma. Kort därpå greps flera personer runt om i Sigtuna kommun med vad polisen misstänker är kopplingar till mordet. Dessa sitter fortfarande häktade för medhjälp till mord. Nu rapporterar Dagens Nyheter att det kan finnas fler målsägande än den som mördades, polis och åklagare har inte bestämt sig för hur många målsägande det ska vara då flera oskyldiga hade kunnat falla offer: – Jag kan inte gå in på detaljer, men mitt budskap är att faran för tredje man definitivt ökat i samband med de här konflikterna, säger Christer Axling, gruppchef på Grova Brott i Stockholm till tidningen.
Koppling till Östberganätverket Enligt DN ska en av de tre häktade ha kopplingar till det så kallade Östberganätverket: – Vi kan dra slutsatsen att de som är involverade i kriminella gängkonflikter passerat en allvarlig gräns. Total hänsynslöshet råder kring de konsekvenser det man gör kan få, säger Christer Axling enligt Dagens Nyheter.
Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.
Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.
Politik Företrädare för Liberalerna har varit på plats vid förvaret och mottagnings- och återvändandecentret i Arlandastad. Med under dagen fanns även riksdagsledamoten och migrationspolitiske talespersonen Patrik Karlson.
Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.
Notiser En 35-årig bilist från Märsta får böter efter att polisen filmat honom köra länge i mittenfilen på E4 norr om Stockholm, utan att väja till höger. Tingsrätten konstaterar att föraren bröt mot trafikregler som få känner till, enligt experter.
Notiser Rosersbergs skytteförening i Tallmilan står inför en oviss framtid efter att Fortifikationsverket sagt upp arrendeavtalet för skytteanläggningen. Beskedet gäller från och med nu fram till den 31 oktober 2029, och föreningen har ännu inte fått någon konkret förklaring till beslutet.