Märstabor döms för mened – Ljög i rätten om misshandel
En ovanlig dom gällande mened avkunnades i maj mot tre märstabor som vittnade falskt om en misshandel 2014.
I samband med en misshandel på Stationsgatan 2014 åberopade den tilltalade tre vittnen som hördes i både tingsrätt och hovrätt. Trots vittnena fälldes den tilltalade för den aktuella misshandeln.
Därefter har åklagare gått vidare med att utreda huruvida de tre vittnena medvetet ljugit i domstol trots att de var edsvurna. Enligt domen har de tre uppget att misshandeln inte ägt rum av den tilltalade, tingsrätten har dock konstaterat att vittnena som även var bekanta med den tilltalade inte talade sanning. Rätten anser att de istället inte borde ha vittnat eftersom de är bekanta med den tilltalade.
Samtliga som är i 20-årsåldern döms till fängelse i mellan 2-3 månader, fängelsestraffet skrivs ner med tanke på de åtalades låga ålder och att de inte förekommer i belastningsregistret. De har senare hävdat att det inte visste om att det var straffbart att tala osanning i rätten. Domen har sedan 1:a juni överklagats till Svea hovrätt.
Blåljus En markbrand bröt under tisdagsmorgonen ut i närheten av E4 mellan Märsta och Rosersberg. Räddningstjänsten var snabbt på plats och branden kunde släckas inom kort.
Nyheter Under nyårsafton erbjuder Swedavia och Stockholm Arlanda Airport kostnadsfri parkering för hundägare som vill ge sina djur en lugnare nyårsnatt.
Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.
Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.
Politik Antalet anställda läkare, sjuksköterskor och undersköterskor i Region Stockholm har ökat med över 2 000 personer sedan 2023, samtidigt som intresset för att arbeta i regionen har ökat kraftigt.
Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.