Mohammed Arian, alias MTrean, till högerFoto: Insändarbild

Märstabon som trendar med sin musik

Mohammed Arian gör musik som just nu trendar på bland annat Spotify.

Märstabon Mohammed Arian, 21 år, kom till Märsta från Malmö när han var fyra år och brinner för att skapa musik. Han har släppt låten ”En Konversation med Alawie” som spelats över 100 000 gånger på Spotify, Youtube och Soundcloud under artistnamnet MTrean.
– Låtarna varierar. Släpper min debutsingel ”Eskalerar” snart som handlar om en vardag och ett liv jag & min omkrets lever & går igenom. Min första låt handlade mera om lite sorgligare och djupare känslor. Men debutsingeln som släpps 11:e juni är en lite mer av hiphop och hype, berättar Mohammed.

Han har stora planer med musiken och vill hinna med 4-5 låtar till innan året är till ända. 2022 ska han försöka öka takten och visa vad han går för. Han är inne i studion nästan varje dag. Trots framgången så siktar han högre:
– Hundratusen är inte mycket enligt mig. Siktar högre än så. Så att ha så många lyssnare innebär inget speciellt för mig. Men är fortfarande nöjd över alla lyssnare och någon dag så blir det miljoner.

SVT spelade in i Märsta för Arvinge okänd

Nöjesnyheter SVT Göteborgs program Arvinge okänd gjorde under måndagen inspelningar i Märsta. Programledaren Kattis Ahlström besökte juristen Christer Bjurestedt Linde på Murkelvägen, där delar av ett kommande avsnitt spelades in.

Märstarapparen 25 släpper ny singel

Nöjesnyheter Märstarapparen 25 är aktuell med nya singeln Bad Man, som släpptes den 8 augusti via EMI Sweden/Universal Music. Låten bjuder på tydliga afrobeatsinfluenser och följer upp sommarens tidigare släpp Wahala.

Sara Sandberg ställer ut i Sigtuna

Kulturnyheter Sara Sandberg som tidigare studerat på SSHL ställer ut på Plåt Pelles i höst: - Utställningen består ett flertal verk där fotografi kombineras med digitalt måleri och där djuren står i fokus för bildberättelsen. Med min fotokonst skapar jag bildvärldar fyllda av mystik, stillhet och nyfikenhet, berättar Sara.

EPA/Motorskoj samlar traktorer och publik i Odensala på lördag

Nöjesnyheter Idag lördag fylls Odensala bygdegård med A-traktorer, bilar och motorintresserade från bygden. Det är dags för EPA/Motorskoj – ett evenemang som lockar både unga förare och nyfikna åskådare till en heldag med utmaningar, utställning och kortegekörning genom Odensala, Märsta och Knivsta.

ADAAM släpper nytt med Greekazo

Nöjesnyheter På fredag släpper Märstarapparen Adaam sin nya singel "Ela Ela", ett samarbete med Greekazo. Låten är den tredje från deras gemensamma EP Nya skolans ledare, som kommer ut den 15 augusti.

sommar i sigtuna kommun

Tjejer Oxå skapar trygghet och gemenskap bland unga i Märsta

Märstafolket Två 15-åriga tjejer från Märsta deltar i projektet Tjejer Oxå, där unga får chansen att lära sig om trygghet och säkerhet i samhället. Bakom initiativet står Räddningstjänsten tillsammans med bland annat polis, ambulans och brandkår. Syftet är att skapa gemenskap och ge unga meningsfulla aktiviteter efter skoltid.

sommar i sigtuna kommun

Sigtuna Möte arrangeras 23 augusti

Nöjesnyheter Lördagen den 23 augusti är det dags för den traditionsenliga sensommarmarknaden Sigtuna Möte – ett evenemang med historiska rötter som sträcker sig tillbaka till det sista jordbruksmötet i Sigtuna stad år 1912. Sedan dess har marknaden utvecklats till en återkommande folkfest som i över femtio år lockat både lokalbefolkning och besökare.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening