Märstabon Jorge Castro är marknadsförare för ABS Wheels.Foto: Pressbild/ABS Wheels

Märstabon kan prisas på Motorgalan

Märstabon Jorge Castro är en av tre gör upp om priset som årets marknadsförare inom fordonsbranschen: - Jag känner mig jätte stolt över att ha blivit nominerad, säger Jorge till märsta.nu

Jorge Castro är marknadschef på ABS Wheels i Arlandastad, ett företag som på bara ett par år flerdubblat sin omsättning. En av anledningarna är Jorge som jobbat mycket med företagets hemsida och e-handel. Nu har hans insatser även uppmärksammats av Fordonsbranschen i Sverige som nominerat honom/ABS Wheels till priset som Årets marknadsförare. Konkurrenterna om priset är Rejmes Halland och Berner & co:
– Jag känner mig jättestolt över att ha blivit nominerad, de vi tävlar mot är företag i miljardklassen. Alla kan göra marknadsföring och PR med miljoner i budget, har du däremot några tusenlappar om året att jobba med, så är det svårare och det är då kreativitet tillsammans med Growth hacking gör succé, säger Jorge till märsta.nu

Enligt motiveringen har ABS Wheels lyckats med taktisk gerillamarknadsföring i bilmedier på internet och visat upp en imponerande tillväxt inom e-handel med däck och fälg genom att driva trafik till deras hemsida. ”ABS Wheels tänker nytt”, anser juryn.

Priset kommer delas ut i samband med Motorgalan på Berns där alla branschens hjältar står i fokus. Där samlas branschen för mingel och utbyte av erfarenheter. Bland annat är det Volkswagen, IF och Mekonomen som ligger bakom galan.

Comfort Hotel Arlanda utses till Comfort Hotel of the Year

Näringsliv Comfort Hotel Arlanda har återigen utsetts till Comfort Hotel of the Year under Strawberrys årliga Vinterkonferens, som hölls den 10–11 januari. Utmärkelsen delades ut inför tusentals medarbetare från hela Norden och är den tredje gången hotellet tar emot priset.

Minskad inrikestrafik påverkar Arlanda

Näringsliv Antalet resenärer på det svenska inrikesflyget har minskat kraftigt, vilket även märks på Arlanda, enligt en rapport från Transportstyrelsen. Jämfört med åren före 2019 har antalet passagerare nästan halverats.

Så här kan du spara pengar på dina dagliga utgifter

Partner Att hålla koll på sina dagliga utgifter är viktigt för att upprätthålla en stabil ekonomi. Genom att införa enkla sparstrategier kan du frigöra resurser för framtida behov. Dessa strategier är särskilt viktiga i dagens ekonomiska klimat.

Konkurserna ökade under 2025

Näringsliv Antalet konkurser i Sigtuna kommun ökade under 2025. Totalt gick 67 företag i konkurs, vilket är en uppgång med 16 procent jämfört med året innan.

EQT ny ägare till A-Train och Arlanda express

Näringsliv A-Train, som äger Arlandabanan och driver Arlanda express, får riskkapitalbolaget EQT som ny långsiktig ägare. Verksamheten fortsätter med fokus på pålitlig och hållbar tågtrafik mellan Stockholm och Arlanda flygplats.

Nu öppnar nomineringen till årets företagarpriser

Näringsliv Det är nu möjligt att nominera kandidater till årets företagarpriser i Sigtuna. Näringslivsorganisationen Företagarna har i över 25 år delat ut utmärkelsen Årets Företagare för att lyfta fram företagare som genom engagemang, handlingskraft och nytänkande fungerar som förebilder.

Klart med ny krog på Hamnplan

Näringsliv Nu är det klar med ny krog till Hamnplan. Tidigare i år avbröts planerna med en entreprenör. Men nu har kommunen meddelat att en ny aktör startar upp 2026.

Stark ökning av resandet via Arlanda i november

Näringsliv Resandet fortsatte att öka på Arlanda under november, enligt Swedavias månadsstatistik. Totalt reste drygt 1,8 miljoner passagerare via flygplatsen, vilket är en ökning med 13 procent jämfört med samma månad förra året.

Fem konkurser under november

Näringsliv Under november registrerades fem konkurser i Sigtuna kommun. Bland de bolag som försattes i konkurs finns Legacy Bygg AB, som omsatte 6,8 miljoner kronor, samt HS1 Bemanning AB, Cedar Point AB, Firedev AB och Scandinavian Air Bridge AB.