märstabon som greps i onsdags har nu häktats för inblandning i rånförsöket av Svenska Spels VD.
Häktningsförhandlingen hölls på lördagen vid Attunda tingrsätt i Sollentuna. En märstabo greps och anhölls på onsdagen, enligt häktningsframställan är han misstänkt för olaga tvång. Tillsammans med flera andra gärningsmän försökte de utpressa Svenska Spels VD Lennart Käll när denne var på väg till jobbet från sin bostad på Ekerö under onsdagen. Flera misstänkta kunde dock gripas senare samma dag. Åtalet ska väckas senast 28:e april om inte åklagaren begär åtalsförlängning.
Nyheter En nederländsk lastbilschaufför i 20-årsåldern stoppades vid Öresundsbron med stora mängder narkotika i lasten. Han uppgav att han var på väg till Arlanda flygplats, men i lastutrymmet hittades heroin och cannabisharts till ett uppskattat värde av flera miljoner kronor.
Notiser Årets influensavaccination är igång för personer över 65 år och riskgrupper. I Region Stockholm vaccinerade sig 64 procent av 65-plussarna under förra säsongen.
Blåljus Tre personbilar kolliderade på E4 mellan Rosersberg och Stora Wäsby under måndagsmorgonen. Olyckan inträffade strax före klockan 06.30 och vägen stängdes tillfälligt i södergående riktning.
Blåljus Under fredagskvällen utsattes en äldre kvinna i Sigtuna för ett bedrägeriförsök. Moduset var samma som polisen tidigare i veckan varnat för - äldre kontaktas för låsbyte.
Blåljus Strax före klockan 20.00 på torsdagskvällen anmälde en kvinna i 45-årsåldern att hon blivit överfallen och rånad i närheten av Midgårdsbadet i Märsta.
Nyheter Antalet viltolyckor i Sigtuna kommun har ökat och är nu på den högsta nivån på flera år. Under de senaste fem höstarna har totalt 504 olyckor rapporterats i kommunen, enligt Nationella viltolycksrådets siffror som Newsworthy sammanställt.