Foto: Jamshid Jamshidi/Genrebild

Märstabo i rånliga inför rätta

Idag fredag är det rättegång mot en liga som misstänks för för flera rån i Stockholmsområdet, en av de misstänkta är en 20-årig man från Märsta.

Sju män, varav en 20-åring från Märsta, misstänks ha rånat flera personer i stockholmsområdet. Märstabon misstänks för häleri, tillgrepp av fortskaffningsmedel, rån och övergrepp i rättssak, rapporterar Expressen.

Ett av rånen skedde mot en 35-årig man i Kista 12:e oktober förra året. En 35-årig man överfölls då av två unga män när han var på väg hem från sitt arbete:
– En av dem förevisade något som han uppfattade som en pistol – sedan förde de honom längs gatorna mot Grönlandsparken, berättar kammaråklagare Liselotte Nilsson för Expressen.

Männen ska ha uttalat flera grova hot och viftat med vapen. De skrek att de skulle skjuta honom och visa kniven. 35-årige rånoffret berättar också att det viftats med en pistol men det är inget som åklagaren lyckats få i beslag. I en park blev offret nertvingat i gräset och ligan tvingade till sig bankomatkort och kod. Om de inte fick rätt kod skulle de skjuta honom. Under tiden de plockade ut pengar vaktades mannen tills dess att koden var rätt.

Kontot länsades sedan på 15 000 kronor. Därefter trädde de en röd papperspåse över mannens huvud. Hans händer vad bundna med påsens snöre bakom ryggen. Om mannen rörde sig eller berättade för någon skulle han skjutas. På fredagen startar rättegången i Solna tingsrätt. Förutom märstabon rör det sig om två män från Örebro, en från Kista, Södertälje och Hägersten. Samtliga inblandade är mellan 17-25 år gamla.

Akuta polisärenden ökade i kommunen

Blåljus SOS Alarm tog emot 438 samtal om akuta polisärenden i Sigtuna kommun under juli. Det är något fler än det historiska snittet för månaden, som ligger på 395 samtal.

Vanligaste brotten i sommar

Blåljus Under juni och juli registrerade polisen 1 435 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 1 238 händelser som ska ha inträffat under sommarmånaderna. Den vanligaste brottskategorin var stöld utan inbrott.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening