Foto: Polisen

Märstabo pekas ut i skjutning i Nacka

En 21-årig man som åtalats för skjutning i Nacka påstår till sitt försvar att det var en man från Märsta som i själva verket avlossade skotten.

En 21-årig man står åtalad för mordförsök efter en skjutning i Nacka i augusti förra året. Enligt åtalet avlossades skott mot ett radhus i området Ektorp, där tre personer befann sig vid tidpunkten. Skottet trängde genom köksfönstret och slog in i väggen på andra sidan rummet. Lyckligtvis skadades ingen fysiskt vid händelsen.

Den åtalade mannen, som är folkbokförd i norra Stockholm, förnekar dock att han är skyldig och hävdar att det i själva verket var en okänd man från Märsta som sköt, enligt uppgifter från Nacka Värmdö Posten.

Polisen har inte kunnat koppla någon märstabo till skjutningen, och det är oklart vad den åtalades påstående grundar sig på.

sommar i sigtuna kommun

Högsommarvärme och goda badmöjligheter i kommunen

Nyheter Det råder högsommarvärme och kommuninvånare vallfärdar till badplatser runt om i kommunen. Temperaturerna i badet närmar sig 20 grader på sina håll, i Sjudargården är det varmast med över 20.

Misstänkt drograttfylleri i Valsta

Blåljus Polisen larmades till Valsta efter att en man uppträtt märkligt och försökt öppna en bil som inte var hans. På plats misstänktes han för drograttfylleri och narkotikabrott.

Berusad man omhändertogs efter bråk på Arlanda

Blåljus En berusad man i 30-årsåldern omhändertogs av polis på Arlanda under fredagskvällen efter att ha knuffat en annan person. Händelsen inträffade strax före klockan 18 och ledde till ett larm om stökigt beteende på flygplatsen.

Risk för skyfall i på söndag

Notiser Under söndagen den 13 juli gäller en gul vädervarning för skyfall i Sigtuna kommun och övriga delar av norra Stockholms län. Varningen är utfärdad från midnatt till kl. 17 på eftermiddagen.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening