Det aktuella vapnet som man misstänker hör till 25-åringenFoto: Polisens förundersökning

Märstabo misstänks ha haft automatkarbin och sprängmedel på vinden

En man från Märsta åtalas för att ha haft en automatkarbin och sprängmedel på en vind i Märsta.

Polisen slog till i våras mot vindsförråd i ett flerbostadshus i Märsta. Där fann man en man i 25-årsåldern och man lyckades även beslagta en automatkarbin som man hittat mannens DNA på. Man misstänker också att han hanterat sprängmedel. Mannen som nekar brott åtalas för grovt vapenbrott och grovt brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor. Polisen anser också att den narkotika som hittades i samband med husrannsakan hör till honom, vilket bland annat bestod av 500 tabletter tramadol och 38 gram cannabisharts. Mannen är sedan i slutet i september häktad.

Bilbrand skapade köer mot Arlanda

Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.

Stor risk för gräsbrand under onsdagen

Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.

Lodjursjakten stoppas

Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.