En märstabo i 20-årsåldern har häktats för mord i Medelpad.
Natten mot onsdagen hittades en unga man död i en bostad i Ånge, kort därefter greps tre personer misstänka för inblandning i dödsfallet, två av dessa häktades under fredagen rapporterar SVT Västernorrland. En av dessa är folkbokförd på en adress i Märsta och är i 20-årsåldern.
Enligt SVT nekar de häktade till brott och åklagaren är knapphändig eftersom tingsrätten belagt de inblandade med yppandeförbud, vilket innebär att det som sagts bakom stängda dörrar är belagt med sekretess.
De två som häktats är misstänkta på samma grund, skäligen misstänkta, vilket är det lägre graden. Det finns dock fler misstänka för inblandning och det kan bli aktuellt med fler häktningar nu när helgen har passerat.
Nyheter Flera kommuner i Stockholms län arbetar aktivt med att kontrollera försäljningen av nikotinprodukter till minderåriga. Men enligt Folkhälsomyndighetens senaste tillsynsrapport genomförde 17 av länets 26 kommuner inte ett enda kontrollköp under 2023. Sigtuna är en av dem.
Nyheter En kvinna i Sigtuna fick vänta i över fyra år på ett slutligt beslut om personlig assistans, trots upprepade domstolsbeslut till hennes fördel. Justitieombudsmannen riktar nu skarp kritik mot kommunens hantering, rapporterar SVT.
Nyheter Den 14 december införs vintertidtabellen i SL-trafiken. Flera busslinjer i Sigtuna kommun får förändrade körvägar och utökade avgångar när den årliga tidtabellskorrigeringen träder i kraft.
Blåljus märsta.nu rapporterade tidigare i veckan om Vatsla är med i kartläggningen "Utsatta områden". Men Valstas status har ändrats från "riskområde" till "utsatt område"
Blåljus En flygplatsarbetare i 30-årsåldern fick på lördagsmorgonen en huvudskada efter att ha slagit i ett metallföremål under ett flygplan, enligt polisen.
Blåljus Ett SAS-plan som lyfte från Arlanda på fredagsmorgonen tvingades återvända kort efter start på grund av en spricka i cockpitrutan, enligt Expressen.
Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.
Nyheter Två män i 20-årsåldern åtalas för olaga frihetsberövande efter att en pojke i yngre tonåren förts in i en bil i samband med att han skulle kliva på en buss i Sigtuna.