En märstabo i 20-årsåldern har häktats för mord i Medelpad.
Natten mot onsdagen hittades en unga man död i en bostad i Ånge, kort därefter greps tre personer misstänka för inblandning i dödsfallet, två av dessa häktades under fredagen rapporterar SVT Västernorrland. En av dessa är folkbokförd på en adress i Märsta och är i 20-årsåldern.
Enligt SVT nekar de häktade till brott och åklagaren är knapphändig eftersom tingsrätten belagt de inblandade med yppandeförbud, vilket innebär att det som sagts bakom stängda dörrar är belagt med sekretess.
De två som häktats är misstänkta på samma grund, skäligen misstänkta, vilket är det lägre graden. Det finns dock fler misstänka för inblandning och det kan bli aktuellt med fler häktningar nu när helgen har passerat.
Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.
Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.
Notiser SAS ställer in alla flyg till och från Israel och Libanon fram till den 16 mars på grund av konflikten i Mellanöstern. Fler än 4 000 svenskar är strandsatta i regionen.
Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.
Nyheter Den man i 20-årsåldern som häktades förra veckan misstänkt för deltagande i terroristorganisation arbetade samtidigt inom kommunal verksamhet, uppger SVT Nyheter.